BMKİS Bülteni Şubat 2013

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ BÜLTENİ

Şubat 2013

English | Français Español 中文

HABERLER & EN SON YENİLİKLER

 1. Üst Düzey Yöneticiler, LEAD’in Başarısı ve Geleceğini Görüşmek üzere BM Genel Sekreteri ile Buluştular.
 2. Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Nobel Sürdürülebilirlik Fonu Temiz Enerji’nin Yaygınlaştırılması için Bir Araya Geldi.
 3. Katılımcı Durumu: Yeni İmzacılar, İlerleme Raporları ve Listeden Çıkanlar

KATILIM OLANAKLARI

 1. Görüş Çağrısı: Yolsuzlukla Mücadele Risk Değerlendirme Rehberi Taslağı
 2. Açık Mektubu İmzalayın: Akademik Kurumlara İşletme Eğitimine İnsan Hakları Prensiplerini Dâhil Etmeleri için Çağrı
 3. Anket: İş Dünyası ve Çocuk Hakları Konusunda Küresel Farkındalık
 4. Diğer Olanaklar: Caring for Climate’a katılın ve daha fazlası.

YAYINLANAN KAYNAKLAR

 1. Şirket-Yatırımcı İletişimini Geliştirmek:  Çevre, Sosyal, Yönetişim (ÇSY) Yatırımcı Brifing Projesi’nden Görüşler
 2. Lider olarak Avukatlar –Yolsuzlukla Mücadele Modülü
 3. Sürdürülebilirlik Taahhütlerinizle Büyüme
 4. Sustainia Rehberi

ETKİNLİK DAVETİYELERİ & WEBINARLAR

 1. Katılım: Değişim Stratejisi –  5. Yıllık Kadınların Güçlendirilmesi İlkeleri Toplantısı (5-6 Mart, New York)
 2. Küresel Bağlamda Sürdürülebilir İş ve Yatırım: Haklar, Riskler ve Sorumluluklar (18-19 Nisan, Beijing)
 3. Gelecek Webinarlar (Şubat – Mart 2013)
 • İş Dünyası ve Göçmen İşçiler: Güçlükler ve Fırsatlar –1. Bölüm (11 Şubat)
 • Engelliler için İnternet Erişebilirliği: İş Dünyası için Yararları (12 Şubat)
 • İş Dünyası Katılımcıları için Gelişmiş Düzey İlerleme Raporlaması Kriterleri’nde Güncellemeler (19-20 Şubat)
 • BM Yerli Halklar Hakları Bildirisi Hakkında İş Dünyası Referans Rehberi Üzerine İstişare (27 Şubat)
 • İş Dünyası ve Göçmen İşçiler: Güçlükler ve Fırsatlar –İkinci Bölüm (1 Mart)
 • İş Dünyası ve İnsan Hakları İkilemleri Forumu: Asgari Geçim Düzeyinde Ücretlendirme / Çalışma Saatleri (20 Mart)

* * * * * * * * * * * * * * * *

HABERLER & EN SON YENİLİKLER

1.    Üst Düzey Yöneticiler, LEAD’in Başarısı ve Geleceğini Görüşmek üzere BM Genel Sekreteri ile Buluştular.

25 Ocak tarihinde üst düzey yöneticiler Küresel İlkeler Sözleşmesi LEAD Projesi’nin pilot aşamasının bitmesini ve sürdürülebilirlik liderliği platformu için bu yeni başlangıcı kutlamak için BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile Davos’ta buluştular. Etkinlikte iş dünyası liderleri ve üst düzey BM temsilcileri 2015-Sonrası Kalkınma Planı’nda özel sektörün rolünü tartıştılar. Ayrıca kurumsal sürdürülebilirlik üzerine Yönetim Kurulu seviyesinde stratejik konuşmalara olanak sağlamayı hedefleyen bir program lanse edilirken LEAD Projesi hakkında bağımsız değerlendirme bulguları da paylaşıldı. Daha fazlası için..

2.    Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Nobel Sürdürülebilirlik Fonu Temiz Enerji’nin Yaygınlaştırılması için Bir Araya Geldi.

Nobel Sürdürülebilirlik Fonu ve Küresel İlkeler Sözleşmesi, alternatif ve yenilenebilir enerji ve sosyal girişimcilik konularında birçok proje üzerinde çalışmak üzere işbirliğine gittiklerini açıkladılar. Bu işbirliği kapsamında Nobel Sürdürülebilirlik Fonu Caring for Climate girişiminin iklim ve enerji konularında küresel bir eylem ağı oluşturma çabalarını destekleyecek. Küresel İlkeler Sözleşmesi de sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji araştırma ve uygulamaları destekleme amacına yönelik tasarlanmış olan Nobel Sürdürülebilirlik Fonu portföyüne destek verecektir.  Daha fazlası için..

3.    Katılımcı Durumu: Yeni İmzacılar, İlerleme Raporları ve Listeden Çıkanlar

Ocak ayında, 103 yeni şirket ve iş dünyası dışından 43 paydaş KİS’e katıldı. 18 şirket İlerleme Raporu sunamadığı için listeden çıkarıldı.

Bu ay KİS’e katılan – çalışan sayısına göre – en büyük şirketler;

Scania AB (İsveç), Marubeni Corporation (Japonya), Qingdao Port Group Company Limited (Çin), Textile Industries of the Republic of the Union of Myanmar (Myanmar), Office Depot (Hollanda), CSM (Hollanda), First Bank of Nigeria Limited (Nijerya), Egmont (Danimarka), Sitel Iberica Teleservices S.A. (İspanya) ve Fuji Oil Co. Ltd. (Japonya).

31 Ocak itibarıyla toplam rakamlar:

 • İş dünyasından katılımcılar: 7.189
 • İş dünyası dışından katılımcılar: 3.664
 • Sunulan İlerleme Raporu sayısı: 18.985
 • Sözleşme’den çıkarılan şirket katılımcıları: 4.086

 

* * * * * * * * * * * * * * * *

KATILIM OLANAKLARI

1.    Görüş Çağrısı: Yolsuzlukla Mücadele Risk Değerlendirme Rehberi Taslağı

Küresel İlkeler Sözleşmesi 10. İlkesi Yolsuzlukla Mücadele Çalışma Grubu’nun bir parçası olarak, Yolsuzlukla Mücadele Risk Değerlendirme Alt-Çalışma Grubu yolsuzlukla mücadelede risk değerlendirmesinin nasıl yapılacağını açıklayan kapsamlı ve kullanışlı bir rehber geliştirmektedir. Son gün 25 Şubat.

Yolsuzlukla Mücadele Risk Değerlendirme Rehberi Taslağı için geribildirimlerinizi Sayın Moramay Navarro Perez’e (navarroperez@unglobalcompact.org) iletebilirsiniz.

2.    Açık Mektubu İmzalayın: Akademik Kurumlara İşletme Eğitimine İnsan Hakları Prensiplerini Dâhil Etmeleri için Çağrı

Küresel İlkeler Sözleşmesi ve BM Sorumlu İşletme Eğitimi İlkeleri Girişimi birlikte akademik kurumlarını geleceğin işletmeci ve iş dünyası liderlerini eğitirken insan hakları eğitimine de yer vermeye davet eden bir Açık Mektup yayınladılar. İnsan Hakları Çalışma Grubu’nun da desteklediği Açık Mektup’un hedefleri şunlardır: 1) iş dünyası ve insan hakları eğitiminin gerekliliği konusunda farkındalığı arttırmak; 2) dünyanın her yerindeki akademik kurumları yeni dersler ve müfredat geliştirmeye yöneltmek; 3) şirketlere kendi kurumları içerisinde iş dünyası ve insan hakları eğitiminin önemini belirtme olanağı sağlamak.

Mektup’u kaydedin: (English | Français | Español | Português). Şirketler ve kurumlar Açık Mektup’a olan desteklerini humanrights@unglobalcompact.org adresine e-posta göndererek doğrulamaya davet edilmektedirler.

3.    Anket: İş Dünyası ve Çocuk Hakları Konusunda Küresel Farkındalık

Küresel İlkeler Sözleşmesi adına UNICEF ve Çocukları Koruma (Save the Children), Dünya Çocuk ve Gençlik Forumu (the World Child and Youth Forum) kuruluşları, şirketleri iş dünyası ve çocuk hakları üzerinde etkisi konusunda farkındalığın bir haritasını çıkarabilmek amacı ile kısa ve isim belirtmeksizin doldurulabilecek bir ankete katılmaya davet ediyorlar. Anket sonuçları Mart ayında gerçekleşecek olan 2013 Çocuk Hakları ve İş Dünyası İlkeleri etkinliğinde sunulacaktır.

Sorularınız için Anita Househam’e (househam@un.org) ulaşabilirsiniz.

 4.    Diğer Olanaklar: Caring for Climate’a katılın ve daha fazlası için.

Bültenin önceki sayılarında sunulmuş olan katılım olanaklarının birçoğu halen aktif durumdadır. Tüm aktif katılım olanakları görüntüleyebilirsiniz.

 

* * * * * * * * * * * * * * * *

YAYINLANAN KAYNAKLAR

1. Şirket-Yatırımcı İletişimini Geliştirmek: ESG Yatırımcı Brifing Projesi’nden Görüşler: ESG Yatırımcı Brifing Serilerinden öğrenilenlere dair bir genel bakış sunmakta ve önerilen sonraki adımlardan bahsetmektedir. 2012 yılında Küresel İlkeler Sözleşmesi LEAD Projesi kapsamında başlatılan bu Seriler çevresel, sosyal ve ve yönetişim konularında şirket-yatırımcı iletişimini ve finansal piyasaların sürdürülebilirlik performansını etkili bir şekilde değerlendirebilme becerisini geliştirmek üzere tasarlanmıştır. Kaydedin.

 2.    Lider olarak Avukatlar –Yolsuzlukla Mücadele Modülü: Kurumsal hukuk danışmanlığının kurumsal sorumluluk politika ve uygulamalarının yönetimindeki kritik rolünü vurgulamaktadır. Bu modül şirket içerisinde yolsuzlukla mücadelenin kendine özgü özelliklerine odaklanmaktadır. Seriler, LexisNexis’in desteği ile Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Uluslararası Barolar Birliği tarafından geliştirilmiştir. Videoyu izleyin.

3.    Sürdürülebilirlik Taahhütlerinizle Büyüme: AccountAbility tarafından yapılan ve şirketlerin hangi sürdürülebilirlik taahhütlerine katılmaları gerektiğine nasıl karar verdiklerini ve bu girişimlerden nasıl en fazla değeri ve etkiyi elde edebileceklerini inceleyen araştırmalara dair derin bir bakış sunulmaktadır. Araştırma raporunun tamamı 2013 yılı içerisinde yayınlanacaktır. Kaydedin.

4.    Sustainia Rehberi: Enerji, şehir planlaması, evler, ulaşım, moda ve sağlık endüstrisi gibi altı toplumsal sektör için sürdürülebilir çözümleri, iyi uygulamaları ve yenilikleri sunar. Bu kitap, mevcut sürdürülebilir çözümlerin geniş kapsamda uygulanmaya konulması durumunda şehirler ve günlük hayatın 10 sene içerisinde nasıl bir hal alabileceğini incelemektedir. Kaydedin.

KİS tarafından yayınlanan tüm kaynaklara ulaşmak için lütfen Araçlar ve Kaynaklar sayfasını ziyaret edin.

* * * * * * * * * * * * * * * *

ETKİNLİK DAVETİYELERİ & WEBINARLAR

1.    Katılım: Değişim Stratejisi –  5. Yıllık Kadınların Güçlendirilmesi İlkeleri Toplantısı (5-6 Mart, New York)

SADECE DAVETİYE SAHİPLERİ –Küresel İlkeler Sözleşmesi Ofisi ve BM Women kuruluşunun ortak ev sahipliğinde gerçekleşecek etkinlik, Dünya Kadınlar Günü’nü işletmelerin katılımcı ve farklılıkları barındıran iş ortamları ve operasyonları yaratmada karşılaştıkları zorlukların yanı sıra özel sektörün cinsiyet eşitliğini sağlamak adına benimsedikleri yenilikçi yaklaşımları işaret ederek kutlamayı amaçlamaktadır. Organizasyon geniş bir sektörel ve coğrafi yelpazeden iş dünyası temsilcilerini, sivil toplum ve hükümet temsilcileri gibi önemli paydaşlar ile bir araya getirecektir.

 

Daha fazla bilgi için Lauren Gula (gulal@unglobalcompact.org) ile irtibat kurunuz.

2.    Küresel Bağlamda Sürdürülebilir İş ve Yatırım: Haklar, Riskler ve Sorumluluklar (18-19 Nisan, Pekin)

SADECE DAVETİYE SAHİPLERİ –Bu etkinlik yüksek risk durumlarında iş yapış biçimleri, insan haklarına saygı ve desteğin güvence altına alınması konusunda deneyim ve iyi uygulamaları paylaşmaları için iş dünyası liderlerini ve yatırımcıları bir araya getirecektir. Etkinliğin ev sahipliğini yapan kurumlar: Çin Küresel İlkeler Sözleşmesi Yerel Ağı, Tsinghua University School of Economics and Management, Küresel İlkeler Sözleşmesi Ofisi, Sorumlu Yatırım İlkeleri (PRI) ve İnsan Hakları için Küresel İş Dünyası Girişimi (GBI).

 

İlgilenen Küresel İlkeler Sözleşmesi üye şirketleri daha fazla bilgi için Melissa Powell (powell1@un.org) ya da Meng Liu (lium@un.org) ile irtibat kurabilirler.

3.    Gelecek Webinarlar (Şubat – Mart 2013) –AÇIK DAVET

 

Etkinlik Takvimi

Şubat

Yerel Ağlar Bölgesel Toplantısı: Afrika/Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) (11-13 Şubat, Nairobi)

İş Dünyası ve Göçmen İşçiler: Güçlükler ve Fırsatlar –1. Bölüm (11 Şubat, webinar)

Engelliler için İnternet Erişebilirliği: İş Dünyası için Yararları (12 Şubat, webinar)

İş Dünyası Katılımcıları için Gelişmiş Düzey İlerleme Raporlaması Kriterleri Güncellemeleri (19 ve 20 Şubat, webinar)

BM Yerli Halklar Hakları Bildirisi Hakkında İş Dünyası Referans Rehberi Üzerine İstişare (27 Şubat, webinar)

 

Mart

İş Dünyası ve Göçmen İşçiler: Güçlükler ve Fırsatlar –2. Bölüm (1 Mart, webinar)

CEO Su Direktifi 2013 Çoklu Paydaş Çalışma Konferansı (4-7 Mart, Mumbai)

Katılım: Değişim Stratejisi –  5. Yıllık Kadınların Güçlendirilmesi İlkeleri Toplantısı (5-6 Mart, New York)

2015-Sonrası Kalkınma Planı Üzerine Üst Düzey Panel Toplantısı –İş Dünyası Taraflar Toplantısı (18-20 Mart, Bali)

İş Dünyası ve İnsan Hakları İkilemleri Forumu: Asgari Geçim Düzeyinde Ücretlendirme / Çalışma Saatleri (20 Mart, webinar)

Bir Sene Sonra: Çocuk Hakları ve İş İlkeleri’nin Envanterini Çıkarmak (22 Mart, Stockholm)

 

Nisan

Küresel Bağlamda Sürdürülebilir İş ve Yatırım: Haklar, Riskler ve Sorumluluklar (18-19 Nisan, Pekin)

Sürdürülebilir Kalkınmada Yenilikçi Çözümler için İşbirliği (23 Nisan, New York)

Özel Sektör Focal Point Toplantısı ve Yıllık Yerel Ağlar Forumu (24-26 Nisan, Cenevre)

İş Dünyası ve İnsan Hakları İkilemleri Forumu: Çatışma Etkisi Altındaki Ülkelerde İş Faaliyetinde Bulunmak (29 Nisan, webinar)

10. İlke Yolsuzlukla Mücadele için Çalışma Grubu 12. Toplantısı (belirlenecek)

 

Haziran

BM Sorumlu İşletme Eğitimi İlkeleri Girişimi 2. Latin Amerika Bölgesel Toplantısı (11-13 Haziran, Lima)

 

Eylül

BM KİS Liderler Zirvesi 2013 (19-20 Eylül, New York)

2013 Sorumlu İşletme Eğitimi İlkeler Girişimi Zirvesi (25-27 Eylül, Bled)

 

Listelenen etkinlikler hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için lütfen Etkinlik Takvimi sayfasını ziyaret ediniz.

 

*******

Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni Twitter, Facebook ve LinkedIn üzerinden takip edin.

Kadınların Güçlendirilmesi İlkeleri’ni Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.

Sorumlu İşletme Eğitimi İlkeleri Girişimi’ni Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.

Sorumlu Yatırım İlkeleri’ni Twitter üzerinden takip edin ve bültenine abone olun.