Yönetim Kurulu (2013-2016)

GCTR-YK-photo

Yönetim Kurulu Başkanı

arge

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları

borsaistanbul          cocacolaicecek

Sayman

anadoluefes

Yönetim Kurulu Üyeleri

akkok          bilimilac          borusanholding          dogusotomotiv

kocholding          sabanciholding          tskb          yesimtekstil

yuksel          zed                    tusiad

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri

tegv          niluferbelediye          eczacibasi          bersay

Gözlemciler

Eğitim Kurumları, Belediyeler, Sivil Toplum Örgütleri ve Birleşmiş Milletler Türkiye Ofisleri.

Gözlemciler, uzmanlık alanlarına ve Yönetim Kurulu gündemine dayanarak konu temelli olarak Yönetim Kurulu toplantılarına davet edilirler.

 

Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Hakkında:

Akkök: 2007 yılında UNGC’i imzalayan Akkök Holding, grup şirketlerinde enerji tasarrufu, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve düşük karbon teknolojileri alanlarında örnek ve en iyi uygulamalara yer vermektedir. Caring for Climate girişiminin de kurucu imzacıları arasındadır.

Anadolu Efes: “Sürdürülebilir Tarım” çerçevesinde maltlık arpa ve şerbetçiotu tedariki için yapılan tohum ve üretim geliştirme, tohumculuk ve tarımsal destek çalışmaları ile 2012 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı Rio+20’de Türkiye’yi temsil eden en iyi uygulamalar arasında yer almıştır. Ekim 2013 itibariyle dünyanın önde gelen sürdürülebilirlik endeksi çalışmalarından Dow Jones Sustainability Index‘te yer alan ilk Türk şirketi olmuştur.

ARGE Danışmanlık: 2002 yılında UNGC’i imzalayan ilk Türk şirketidir. Aynı zamanda Caring for Climate girişiminin de kurucu imzacıları arasındadır. Dr. Yılmaz Argüden, 2009 yılından beri UNGC Türkiye Ağı Temsilcisi ve Yönetim Kurulu Başkanı görevini yürütmektedir.

Bilim İlaç: GRI’dan A+ seviyesindeki ilk Sürdürülebilirlik Raporu onayını alan Türk şirketidir.

Borsa Istanbul: Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı Rio +20’de Sürdürülebilir Borsalar Girişimi’ne imza atan ilk kurucu borsalardan biridir.

Borusan Holding: 2008 yılı UNGC İlerleme Bildirim Raporu Türkiye’nin ilk İstisnai İlerleme Bildirim Raporu olarak seçilmiştir.

Coca Cola İçecek: Türkiye’de ilk GRI onaylı sürdürülebilirlik raporu hazırlayan şirkettir. Mucit (İnovasyon) Yarışması, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı Rio +20’de Türkiye’yi temsil eden en iyi Sürdürülebilir Kalkınma Uygulamaları arasında yer almıştır.

Doğuş Otomotiv: 2010 yılında UNGC’i imzalayan Doğuş Otomotiv, aynı yıl ilk Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu’nu yayınlayarak Türkiye’de otomotiv sektöründe bir ilke imza atmıştır.

Koç Holding: 2006’da kurulduğundan beri Yönetim Kurulu üyesi olan Koç Topluluğu UNGC ilkelerini bünyesinde aktif biçimde uygulamakta aynı zamanda birçok konferans ve projelere imza atmaktadır.

Sabancı Holding: Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, geçen sene UNGC Dünya Yönetim Kurulu üyesi olarak atanmıştır.

TİSK: 2002 yılında TİSK ve UNDP işbirliği ile UNGC Türkiye’ye getirildi. 2013 yılı itibariyle UNGC Türkiye Ağı’nın sekretarya görevini TÜSİAD ile birlikte yürütmektedir.

TSKB: Türk şirketleri arasından UNGC’i imzalayan tek yatırım ve kalkınma bankasıdır.

TÜSİAD: 2007 yılında imza atan TÜSİAD, o yıldan beri UNGC Türkiye Ağının Yönetim Kurulu’nda yer almakta ve 2013 itibariyle Ağın sekretarya görevini TİSK ile birlikte yürütmektedir.

Yeşim Tekstil: 2006 yılında Türkiye’de UNGC’yi imzalayan ilk büyük tekstil şirketidir.

Yüksel Holding: Türkiye’de UNGC’e imza atan ilk inşaat şirketidir.

ZED Tanıtım: 2006’dan beri UNGC üyesi olan ZED Tanıtım, kurulduğundan beri UNGC Türkiye Yönetim Kurulunda yer almaktadır.