İş Dünyasında İnsan Hakları CEO Yuvarlak Masa Toplantısı

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SKH) ulaşılmasında ve hedeflere bütüncül bir katkı sağlanmasında insan haklarını anlamanın ve insan haklarını iş dünyasının uygulamaları ile bütünleştirmenin önemi gitgide artıyor. SKH’lere ulaşmanın anahtarı insan hakları anlaşmalarına uyum sağlanmasında gizli, çünkü SKH’lerin %90’ı İnsan Hakları Anlaşmaları ile ilintili. Bir başka deyişle, uygulamalarımızı bu anlaşmalar ile uyumlaştıramazsak SKH’lerin %90’nını gerçekleştiremeyeceğiz.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 70. senesini kutladığımız bu yıl Global Compact Türkiye ve UN Türkiye SKH’lere ulaşabilmek için insan hakları anlayışının iş dünyası uygulamaları ile bütünleştirilmesi ihtiyacına dikkat çekmek amacıyla 14 Eylül tarihinde İş Dünyasında İnsan Hakları CEO Yuvarlak Masa toplantısı düzenledi. SKH’lere ilke temelli bakmak ve hedeflere ulaşılmasında insan haklarının rolünü Türkiye iş dünyası gündemi ekseninde ele almak amacıyla düzenlenen toplantıda Türkiye iş dünyasından CEO’lar bir araya geldi.

İş Dünyasında İnsan Hakları CEO Yuvarlak Masa toplantısı, Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin ve BM Türkiye Mukim Koordinatörü ve BM Kalkınma Programı Türkiye Mukim Temsilcisi Irena Vojáčková-Sollorano’nun açılış konuşmalarını takiben CEO’ların ve Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu üyelerinin yer aldıkları Yuvarlak Masa oturumu ile gerçekleşti. Mustafa Seçkin konuşmasında kapsayıcı toplumlar yaratılması için iş dünyasının sorumluluk almasının önemine değinerek insan haklarının Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılmasındaki önemine ve gerekliliğine dikkat çekti: “İnsan hakları meselesinin etrafında dolaşarak Sürdürülebilir Kalkınma Hedefler konusunda bir gelişme kaydetmemiz mümkün olmayacak. Yapılan araştırmalar, SKH’lerin %90’ının insan hakları anlaşmaları ile ilintili olduğunu ortaya koyuyor. Bir başka deyişle, iş dünyası uygulamalarımızı insan hakları anlaşmaları ile uyumlu hale getiremezsek SKH’lerin %90’ını gerçekleştiremeyeceğiz.” Irena Vojáčková-Sollorano ise konuşmasında iş dünyasının dönüştürücü etkisinin altını çizerek uzun vadeli çözümler için iş dünyasını harekete geçmeye çağırdı: “iş dünyasının her şehir, her köy, her aile ve her bireye nüfuz edebildiği için toplum üzerinde çok büyük bir etkisi var. Bu yüzden gelin hep birlikte harekete geçelim ve iş dünyasının uzun vadede sürdürülebilirliği için insan haklarının ve çevre koşullarının iyileştirilmesi için uzun vadeli çözümler üretelim.”

YA-DA Vakfı Kurucusu Mehmet Ali Çalışkan’ın moderasyonunu üstlendiği toplantıda, katılımcı CEO’lar insan haklarının iş dünyası için önemi, iş dünyası ve insan hakları arasındaki ilişki, Türkiye iş dünyasında kapsayıcılık, Türkiye iş dünyasının insan hakları konusundaki öncelikleri insan hakları anlayışının Türkiye iş dünyası tarafından benimsenmesi için atılması gereken adımlar tartışıldı.

Toplantının sonunda Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin toplantı çıktıları bir rapor haline getirilerek paylaşılacağını ve iş dünyasında insan hakları anlayışının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütmeye devam edileceğini aktardı.

 

FOTO ALBÜMÜ

İş Dünyasında İnsan Hakları CEO YM Toplantısı – Sonuç Raporu (Türkçe)

 

Toplantı Katılımcıları:

Boyner Grup – Ümit Boyner, Yönetim Kurulu Üyesi

BSH Türkiye – Gökhan Sığın, CEO

The Coca Cola Company – Evguenia Stoichkova, Türkiye, Kafkaslar ve Orta Asya Başkanı

Diageo Türkiye – Levent Kömür, Genel Müdür

Elif Plastik – Selçuk Yarangümelioğlu, Genel Müdür

H&M – Serkan Tanka, Avrupa Bölgesi Üretim Ülke Müdürü

Mazars Denge – İzel Levi Coşkun, CEO

Nestle Türkiye – Felix Allemann, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO

Unilever Türkiye- Orta Asya ve İran – Harm Goossens, Yönetim Kurulu Başkanı

WPP – Demet İkiler, Ülke Müdürü / GroupM – Demet İkiler, CEO