Mültecilerin Entegrasyonu ve İş Dünyasının Rolü CEO Yuvarlak Masa Toplantısı

(19 Kasım 2018, International Wine&Spirits Academy) Türkiye’nin siyasi ve sosyal olduğu kadar ekonomik gündeminin de bir parçası olan göçmenler son dönemde Türkiye iş dünyası açısından önemli bir konu haline geldi. 2017 yılsonu verilerine göre Türkiye, 3,5 milyondan fazlasının Suriyeli olduğu 3,9 milyondan fazla kayıtlı mülteciye ev sahipliği yaparak dünyada en yüksek sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke olmayı sürdürüyor. Mültecilerin Türkiye iş dünyası ile bütünleşmesiyle oluşan nitelikli işgücüpotansiyelinin yanı sıra bu kapsayıcılığıniş dünyası için yarattığı fırsatlar da iş dünyasının sürdürülebilirliği açısından önem teşkil ediyor.

Global Compact Türkiyeve UN Türkiye işbirliği ile ilki Eylül ayında “İş Dünyasında İnsan Hakları” konusunda düzenlenen Global Compact Türkiye CEO Yuvarlak Masa toplantısının ikincisi “Mültecilerin Entegrasyonu ve İş Dünyasının Rolü” başlığı ile 19 Kasım tarihinde Diageo Türkiye Genel Müdürü Levent Kömür ev sahipliğinde International Wine&Spirits Academy’de düzenlendi. Toplantıda, Türkiye iş dünyasından CEO’lar mültecilerin iş dünyası için dönüştürücü rolünü konuşmak üzere bir araya geldiler.

Mültecilerin Entegrasyonu ve İş Dünyasının Rolü CEO Yuvarlak Masa toplantısı, Diageo Türkiye Genel Müdürü Levent Kömür’ün hoşgeldiniz konuşmasının ardından Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin ve BM Türkiye Mukim Koordinatörü ve BM Kalkınma Programı Türkiye Mukim Temsilcisi Irena Vojáčková-Sollorano’nun açılış konuşmaları ile başladı. Mustafa Seçkin konuşmasında kapsayıcılık ve uyumun olduğu toplumlarda iş dünyası ekosistemlerinin gelişerek iş dünyasının sürdürülebilirliğine katkı sunduğuna dikkat çekti: “Günümüzde yaşadığımız sorunlar göçten ya da göçmenlerden kaynaklanmıyor; göçmenlerin toplumlara ve özellikle iş gücü piyasasına entegrasyonunun sağlanamamasından kaynaklanıyor. İyi idare edilen göç politikaları ekonomik büyümeye katkı sunabiliyor, yenilikçiliği geliştirebiliyor, rekabeti artırıyor ve yaşlanan ve azalmakta olan nüfusun ihtiyaçlarına cevap olabiliyor.” IrenaVojáčková-Sollorano ise mültecilerin entegrasyonu için iş dünyasına ihtiyaç duyulduğunu belirterek eğitim, istihdam ve sağlık konularının mültecilerin entegrasyonu için öne çıkan konular olduğunun altını çizdi.

YA-DA Vakfı Kurucusu Mehmet Ali Çalışkan’ın moderasyonunu üstlendiği toplantının ikinci bölümünde katılımcı CEO’lar, iş dünyasında kapsayıcılığın hangi açılardan fırsat sağladığı, mülteci konusunun iş dünyası açısından kısa ve uzun vadeli olası fırsatları ve sonuçları, şirketlerin yönetim kurullarının mültecilere ilişkin konuyu gündemlerine nasıl aldıkları ve olası işbirliği alanlarını tartışarak iş dünyasındaki örnek uygulamaları paylaştılar.

Toplantının sonunda Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin, mültecilerin entegrasyonu konusunda CEO’ların bir masa etrafında toplanarak konuyu birçok boyutu ile tartışmalarının ve şirketlerin iyi uygulamalarını paylaşmalarının başta kendisi olmak üzere tüm katılımcılar için ilham verici olduğunu belirtti. İş dünyasının insan hakları alanında harekete geçmesi için en etkili kişilerin CEO’lar olduğunun altını çizerek bu toplantıların 2019 yılında da devam edeceğini açıkladı.

 

Toplantı Katılımcıları:
Accenture – Dilnişin Bayel, Türkiye Genel Müdür
Diageo – Levent Kömür, Türkiye Genel Müdür
Elif Plastik – Selçuk Yarangümelioğlu, Genel Müdür
H&M – Serkan Tanka, Avrupa Bölgesi Üretim Ülke Müdürü
P&G – Tankut Turnaoğlu, Türkiye ve Kafkasya Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü
PepsiCo – Ahmet Levent Yüksel, Türkiye Kıdemli Başkan YardımcısıveGenel Müdür
Shell – Ahmet Erdem, Türkiye Ülke Başkanı
Unilever – Melissa Gee Kee, Türkiye, Orta Asya ve İran İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı
UNDP – Burçe Dündar, Portfolyo Yöneticisi
UNHCR – Damla Taşkın, GeçimKaynakları Yöneticisi
WPP – Demet İkiler, Türkiye Ülke Müdürü

 

FOTO ALBÜMÜ