Sürdürülebilirlik ve Bankacılık Sektörü

Türkiye’de ve dünyada hızla gelişen trendler giderek sürdürülebilirlik konusuna yakın ilgi duymamıza neden olmaktadır. Sorunları ile ilgili tüm dünyada her sektörde ve çeşitli nedenlerle küçük veya büyük daha fazla şirket, kendi ekonomik modelini gözden geçirmeyi ve kendi stratejilerine sosyal ve çevresel konuları (iklim değişikliği, kaynakların eksikliği, toplumsal cinsiyet ve çeşitlilik, insan hakları vb. ) eklemeyi değerlendirmektedir.

Bankalar bu alanda özellikle önemli bir role sahip. Faaliyetlerinin düşük çevresel etkisi, çalışanları için iyi sosyal politikalar, disiplinli ve düzenli bir yönetişim küresel finansal krizin patlaması öncesinde, bankacılık sektörü sürdürülebilirlik için başarılı bir örnek teşkil etti. Denetleyici kurumlar, vatandaşlar ve diğer paydaşlar adına bir kez daha sürdürülebilirlik bağlılığını göstermek ve bir sonraki hamlesini yapmak için finans sektörünün hamlesi beklenmektedir.

Çevresel, Sosyal ve Yönetişimsel (ESG) zorluklarla finans arasındaki bağlantılara ve finans kurumlarının daha sürdürülebilir bir dünya için dolayı oynayabileceği role dair büyüyen bir farkındalık oluştuğundan dolayı bu tür bir konferans Türkiye’de ilk değil. Geçtiğimiz sene, İstanbul’da bir sürdürülebilir finans forumu düzenlenmiş, bu alanda ulusal düzeyde birçok farklı çalışma grupları şu anda yürütülmektedir.

Öte yandan sürdürülebilirliği düzenleyici bir çerçeve geliştirmek, şirketlerin çevresel ve sosyal politikaları hakkında bilgilere vatandaşların erişiminin önemi, şirketlerin uluslararası raporlama modellerini daha iyi bilmeleri ve ekstra mali derecelendirme kuruluşları ile daha yakın çalışmaya yönelik bazı özel soruların cevaplandırılması için Türkiye’de düzenlenen ilk konferans olabilir.

Bu soruları verimli bir biçimde tartışmak ve farklı bakış açılarını duymak amacıyla Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), TEB ve UN Global Compact Türkiye Ulusal Ağı ortaklığında 28 Şubat 2014 tarihinde İstanbul Grand Hyatt Hotel’de düzenlenecek konferansa kendi deneyimlerini paylaşmak için ulusal ve uluslararası uzmanlar davet edilmiştir. 150’den fazla finans şirketinin ilgi göstermiş ve kayıtlarını gerçekleştirmişlerdir.

Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve TEB, yaklaşık 8 yıldır Türkiye’de kurumsal ve sosyal sorumluluk (KSS) ilkelerinin desteklenmesi konusunda ortak çalışmalar yürütmektedir. UN Global Compact Türkiye Ulusal Ağının desteği ile organize edilen bu konferans, bu iki kurumun kendi deneyimlerini paylaşarak ve bankacılık sektöründe sürdürülebilirliğe dair yeni bir vizyon geliştirmek için uluslararası paydaşlara zemin sağlayarak büyük bir fırsat sunuyor.

Fransız Kalkınma Ajansı adına basın iletişimi için:

cesurc@afd.fr

 

Global Compact Türkiye adına basın iletişimi için:

dsenerdem@tusiad.org


Sürdürülebilirlik ve Bankacılık Sektörü Semineri

Tarih: 28 Şubat 2014 Cuma, 09:15 – 15:30

Yer: Grand Hyatt Hotel, İstanbul

 
Prof. Dr. Melsa Ararat, Direktör, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetişim Forumu Sunum Dosyası İçin Tıklayınız

Lindsay Smart, İngiltere ve ABD Pazarları Yöneticisi, Vigeo Derecelendirme Ajansı Sunum Dosyası İçin Tıklayınız

Héléna Charrier, Sorumluluk Sahibi Yatırımlar Direktörü, Strateji Departmanı, Caisse des Dépôts et Consignations Sunum Dosyası İçin Tıklayınız

Nathalie Jaubert, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Departmanı Müdür Yardımcısı, BNP Paribas Sunum Dosyası İçin Tıklayınız

Alan Fustec, Ekonomi, Toplum ve Çevre Konseyi Üyesi, Fransa Üçüncü Anayasal ve Danışma Meclisi Sunum Dosyası İçin Tıklayınız

Lara Toensmann, UN Global Compact Türkiye Sürdürülebilir Bankacılık ve Finans Çalışma Grubu Danışmanı Sunum Dosyası İçin Tıklayınız

Cristina Daverio, Finans Sektörü Araştırma Müdürü, Vigeo Derecelendirme Ajansı Sunum Dosyası İçin Tıklayınız