Türk Şirketleri AB’de yarışacak: AB Çevre Ödülleri Programına başvuru süreci başladı!

Türk Şirketleri AB’de yarışacak:

AB Çevre Ödülleri Programına başvuru süreci başladı!

Ulusal düzeyde REC Türkiye tarafından yönetilen AB Çevre Ödülleri Programının bu yıl beşincisi gerçekleştiriliyor. AB Çevre Ödülleri  Programına 15 Kasım 2013 tarihine kadar başvuru yapılabilecek. Ödüller, Haziran 2014’de İstanbul’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

 

Yönetim, Ürün ve Süreç kategorilerinde verilen ödül programı Avrupa Birliği tarafından Birlik üyesi 28 ülke ve Türkiye’de veriliyor. Türkiye, bu sürece 2006 yılından itibaren katılım sağlıyor.

 

REC Türkiye tarafından yönetilen Türkiye Programı ülkemizde işletmelerde sürdürülebilirlik çalışmalarının yaygınlaştırılmasını sağlamak için inovasyonun teşvik edilmesini amaçlıyor.

 

Rifat Ünal Sayman, Direktör, REC Türkiye: “Bugünün iş dünyasında kurumsal itibar, uzun dönemli başarı elde etmek isteyen şirketler için hayati önem taşıyor. Avrupa Birliği Çevre Ödülleri, Avrupa’nın en saygın sürdürülebilirlik ödülü olarak kurumların itibarını güçlendiriyor”.

 

Ulusal programda dereceye giren işletmelerimiz Avrupa Birliği tarafından AB düzeyinde yarışmaya hak kazanıyorlar. Ulusal ölçekte ödül kazanmış şirketlerin yarışacağı, Avrupa Komisyonu tarafından koordine edilen uluslararası düzey ödül töreni, Kasım 2014 tarihinde düzenlenecek European Eco-Innovation Forum’da gerçekleştirilecek.

 

Programın önceki dönemlerinde Erdemir, İçdaş, Arçelik, Tofaş, Ford, Kros, Eczacıbaşı, Metro, EnerjiiSA ve TAI ulusal düzeyde ödüllendirildiler. Arçelik A.Ş,  2009-2010 AB Çevre Ödülleri Avrupa Programı’nda “Yönetim” kategorisinde finale kalarak, Avrupa’nın en başarılı üç şirketi arasına girmeyi başardı.

 

Haziran 2014’de İstanbul’da düzenlenecek törene, Avrupa Komisyonu ve AB Bakanlığı’ndan yetkililer, kamu üst düzey çalışanları ile çok sayıda akademik ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin ve iş dünyasının önde gelen profesyonelleri katılacak.

 

Ödüllerin detayları için lütfen tıklayınız.

 

Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye Ulusal Programı ile ilgili ayrıntılı bilgi için  www.abcevreodulleri.org ve www.rec.org.tr internet sayfalarını inceleyebilirsiniz.