Türkiye Lansman Toplantısı – Herkes İçin Sürdürülebilir Enerji: İş Dünyası İçin Fırsatlar” & İEÜ Enerji Yönetimi ve Politikaları Çalıştayı II

30 Mayıs 2013
İzmir Ekonomi Üniversitesi, Balçova, Türkiye
LCV:
Evrim Özyorulmaz, İEÜ
enerjicalistayi@ieu.edu.tr

09:30-09:50 Açılış Konuşmaları

 • Ekrem Demirtaş – Mütevelli Heyet Başkanı
 • Prof. Dr. Tunçdan Baltacıoğlu – Rektör

09:50 -10:10 Kamal Malhotra, BM Mukim Koordinatörü ve UNDP Türkiye Daimi Temsilcisi

Kamal Malhotra, Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörlüğü ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Mukim Temsilciliği görevini 8 Nisan 2013’te üstlenmştir. Bu görevine başlamadan önce Sayın Malhotra, 2008 yılı Ekim ayı sonundan 31 Mart 2013’e kadar, Birleşmiş Milletler Malezya Mukim Koordinatörü; UNDP Malezya, Singapur ve Brunei Mukim Temsilcisi; ayrıca UNFPA Malezya Temsilcisi olarak görev yaptı. 1999 – 2008 yılları arasında UNDP’nin New York’taki Kalkınma Politikası Bürosu’nda Kapsayıcı Küreselleşme Kıdemli Danışmanı ve Kümelenme Lideri (2002-2008), Sivil Toplumu Güçlendirme Danışmanı (2001-2002) ve Sivil Toplum Kıdemli Danışmanı (1999-2000) olarak görev almıştır.

10:10-10:45 Ana Konuşmacı (açılış) – Brice Lalonde, Genel Sekreter Yardımcısı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği ve Sürdürülebilir Kalkınma Baş Danışman, UN Global Compact Office

Brice Lalonde, hali hazırda yürüttüğü BM Genel Sekreter Yardımcılığı görevine ek olarak, Global Compact New York Ofisi’nde sürdürülebilir kalkınma alanında hükümetler ve diğer paydaşlar ile yakın ilişkiler geliştirmek ve işbirliği fırsatları yaratılması kapsamında çalışarak, BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı (Rio+20) tarihine kadar süreci yakından takip etmektedir. Bay Lalonde, kurumsal sürdürülebilirlik konularında danışmanlık yapmakla birlikte, dünyanın en büyük iklim eylem platformu olan “Caring for Climate” kapsamında, Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin çevre konularının da savunuculuğunu üstlenmiştir. Sayın Lalonde ayrıca, Fransa Çevre Bakanı, BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı İcra Koordinatörü, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ve Fransız Hükümeti için Çevre Kıdemli Danışmanı, iklim değişikliği müzakerelerinde Fransız Büyükelçisi ve Avrupa Çevre Politikası Enstitüsü Paris Ofisi Müdürü olarak görev yapmıştır.

BASIN TOPLANTISI

Herkes İçin Sürdürülebilir Enerji İş Dünyası Türkiye Lansmanı

10:45-11:15

Moderatör:Dr. Yılmaz Argüden, Yönetim Kurulu Başkanı, Global Compact Türkiye

 • Süleyman Yılmaz, Türkiye Temsilcisi, UNIDO
 • Dr. Simona Marinescu, UNDP İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi Direktörü
 • Hakan Irgit, Türkiye Enerji Sektörü Başkanı, Accenture
 • Hale Altan Ocakverdi, Genel Sekreter Yardımcısı, TÜSİAD
 • Yrd. Doç. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu, Başkan, İEÜ Sürdürülebilir Enerji Anabilim Dalı

11:15-11:30 Kahve Arası

11:30-13:00 I. OTURUM: Türkiye’nin farklı paydaşlarından SE4A hedeflerine nasıl ilerlediklerine dair örnekler Moderatör:Murat Sungur Bursa, Sürdürülebilirlik Akademisi Başkanı

 • Roy van Eijsden, Genel Müdür, Royal Haskoning DHV Turkey ELC Group
 • Sefa Targit, Yönetim Kurulu Başkanı, Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED)
 • Kerem Okumuş, Türkiye Sözcüsü, İklim Değişikliği Liderler Platformu
 • Prof. Dr. K. Okyay Sındır, Başkan, Bornova Belediyesi

13:00-14:30 Öğle Arası

14:30-16:00 II. OTURUM: Türkiye Enerji Sektöründe Yaşanan Son Gelişmeler Moderatör:Sezer Türktan, Kıdemli Baş Danışman, GDF SUEZ Türkiye

 • Saltuk Düzyol, Eski Genel Müdür, BOTAŞ
 • Dr. Sırrı Uyanık, Genel Müdür, ISKEN
 • İbrahim Akbal, Yönetim Kurulu Başkanı – Genel Müdür, EgeGaz
 • Yrd. Doç. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu, Başkan, Sürdürülebilir Enerji Anabilim Dalı, İzmir Ekonomi Üniversitesi
 • Dr. Cenk Pala, İş Geliştirme Müdürü, EnerjiSA Doğalgaz Toptan Satış A.Ş.

16:00-16:15 Kahve Arası

16:15-17:30 III. OTURUM:Sürdürülebilir Enerji Yüksek lisans Programı Öğrencilerinin İleri Düzey Araştırma Projelerinin Sunumları (4 Grup)

1. Proje Grubu: Ecem Algun, Merve Çevik, Eftal Pehlivan “Avrupa Birliği 202020 Hedefleri: Enerji İthalatı Bağımlılığı Üzerine Etkileri”
2. Proje Grubu: Esra Onater, Seçkin Sekman, Alphan İbrahim Yetmen “Emisyon Salınımları Ekonomik Kalkınma İçin Bir Gösterge Midir?: OECD Ülkelerinden Örnekler”
3. Proje Grubu: Evrim Özyorulmaz, Seray Toker “Konvansiyonel Olmayan Petrol Gelişmelerinin OPEC Üzerine Etkilerinin Tartışılması: OPEC Tarihçesi ve Gelecek Görünümü”
4. Proje Grubu: Özge Şenyüz, Ufuk Yaman “Elektrik Üretiminde Artan Yenilenebilir Enerji Kullanımının Elektrik Fiyatlarına Etkileri”

17:30-18:00 Ana Konuşmacı (kapanış)

18:00-18:30 Fotoğraf Çekimi

18:45-20:30 Kokteyl Resepsiyonu(IEU Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi Şef Merve Burcu Akbulut ve öğrencilerinin sunumu ile)

Destek Verenler

Medya Sponsorları


Davetiye