Yemek Eşliğinde Geleneksel Göçmen Kıyafetleri Defilesi’ne Davet

The Dinning Migrant Fashion Show is an initiative of the International Organization for Migration in cooperation with the Consulate General of Sweden in Istanbul. The aim of this event is to raise awareness on the benefits of migration in the textile industry in respect of the human rights of migrants and to enhance companies’ diversity management in Turkey.

A lot of migrants who live in Istanbul are working in textile factories in jobs they call “ÇABUÇABU”, referring to their boss who asks them to hurry. The work they perform in those conditions is most of times far from their own skills and capacities. But many migrants are also working in the textile industry in more valued areas as designing and decision making. Those are examples of successful migrants in Turkey that should be encouraged in accordance with companies’ diversity management.

21st of February 2013
Dinner at the
Consulate General of Sweden in Istanbul

Menu

Coriander, orange with shrimps flavored with fresh basil and Mediterranean greens
Artichoke heart with fresh spices and red pepper sauce

***

5 Cheese Ravioli
with pesto sauce, parmesan cheese and cherry tomatoes

***

Grilled Salmon fish on sautéed baby spinach and wild mushroom,
with tangerine in butter sauce

***

Strawberry and banana Mille-Feuilles in raspberry sauce
with fresh mint leaves and strawberries

Yemek Eşliğinde Geleneksel Göçmen Kıyafetleri Defilesi Uluslararası Göç Örgütü’nün İstanbul İsveç Başkonsolosluğu işbirliğiyle yürüttüğü bir organizasyondur. Bu etkinliğin amacı, tekstil sektöründe insan haklarını temel alarak göçün getirileri hakkında farkındalığı arttırmak ve Türkiye’deki şirketlerde çeşitlilik yönetimine dikkat çekmektir.

İstanbul’da yaşayan bir çok göçmen tekstil sektöründe çalışıp patronlarının acele etmelerini söylemesinden dolayı “ÇABUÇABU” diye adlandırdıkları işlerde emek harcıyorlar. Bu şartlarda çalışan bu insanlar çoğu zaman asıl yeteneklerinin çok altında performans göstermek zorunda kalıyorlar. Ama tasarımcı veya karar verici gibi daha saygın görevlerde çalışan göçmenler de var. Bunlar Türkiye’de başarılı göçmen örnekleridir ve şirketlerin farklılıkların yönetimi açısından desteklenmelidir.

21 Şubat 2013
İstanbul İsveç Başkonsolosluğu’nda
Akşam yemeği

Menü

Kişniş, taze fesleğen ve Akdeniz yeşillikleri ile tatlandırılmış portakallı karides
Enginar göbeğinde taze baharatlı kırmızıbiber sos eşliğinde

***

5 Peynirli Ravioli
Pesto sos, parmesan peyniri ve cherry domates eşliğinde

***

Sotelenmiş körpe ıspanak ve yaban mantarı üzerinde Izgara Somon balığı, tereyağlı mandalina sos eşliğinde

***

Frambuaz soslu çilekli muzlu Mille Feuille
taze nane yaprağı ve çilek ile