“Adalet ve Hukuk Devleti” konulu Uluslararası Sempozyum gerçekleşti

(9 Mayıs 2014, İstanbul) Global Compact Türkiye’nin desteği ile düzenlenen “Adalet ve Hukuk Devleti” konulu Uluslararası Sempozyum, 8-9 Mayıs tarihlerinde İstanbul Bosphorus Four Seasons Oteli’nde gerçekleşti.

Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve UN Global Compact Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Yılmaz Argüden’in de açılış konuşması yaptığı Uluslararası Sempozyum; başta Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi (Venedik Komisyonu ve GRECO), Dünya Bankası, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı gibi bir çok uluslararası kuruluşun üst düzey temsilcilerini, Harvard, Yale, NYU gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinden saygın hukukçularını, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya gibi ülkelerden hakim, savcı ve siyasetçi ve uluslararası hukuka küresel ölçekte yön veren daha bir çok ismi bir araya getirdi.

Dr. Yılmaz Argüden yaptığı konuşmada ülkemizdeki yaşam kalitesi ve gelişme hızını arttırabilmemizin temelinde tarafsız şekilde çalışan bir hukuk düzeni ve iyi yönetişimin yattığını ve bunlar sağlanamadıkça gelişmenin mümkün olmadığını belirtti. Bu doğrultuda referansın evrensel hukuk normları olması gerektiğini belirten Argüden toplumsal kültürdeki gelişimi sağlayabilmek için başta anayasadan başlanarak gelişimin sağlanması gerektiğini söyledi. Toplum bilinci konusunda Global Compact’in rolüne de değinen Argüden, Türkiye’de 280’i aşkın kuruluşun imzacı olduğunun ve bunu daha da geliştireceklerinin altını çizdi.

Sempozyumda hukuktan ekonomiye, medyadan iş dünyasına kadar birçok konu tüm boyutlarıyla katılımcılar tarafından oluşturulan yedi farklı panelde, hukukun evrensel ilkeleri ve standartları ışığında tartışıldı.

X