BIST Sürdürülebilirlik Endeksi ile Şirketlerin Performansları Hesaplanacak

(13 Kasım 2013) Borsa İstanbul, şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim konularındaki performanslarını baz alan BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nin hesaplanması amacıyla Ethical Investment Research Services Limited (EIRIS) ile işbirliği anlaşması imzaladı.

2014 yılı başından itibaren hesaplanmaya başlanacak endeksle ilk aşamada BIST 30 şirketleri değerlemeye tabi tutulurken, sonrasında ise kapsamın genişletilmesi hedefleniyor.

Borsa İstanbul ile 25 yılı aşkın bir süredir çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarında uzmanlaşmış, küresel ölçekte 100’den fazla varlık sahibi, yöneticisi ve endeks hesaplayıcıya hizmet veren Londra merkezli bir bağımsız araştırma şirketi olan Ethical Investment Research Services Limited (EIRIS) arasında şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim konularındaki performanslarını baz alan BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nin hesaplanması amacıyla işbirliği anlaşması imzalandı.

Anlaşmaya göre; EIRIS, Borsa İstanbul şirketlerini uluslararası sürdürülebilirlik kriterlerine göre değerlemeye tabi tutacak ve belirlenen eşiği aşan şirketlerin payları BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil edilecek. 2014 yılı başından itibaren hesaplanmaya başlanacak endeksle, ilk aşamada BIST 30 şirketleri değerlemeye tabi tutulurken, Mayıs-Temmuz aylarında yapılacak olan ikinci değerlemeye BİST 50 endeksi şirketlerinin dahil edilmesi, sonrasında ise kapsamın daha da genişletilmesi hedefleniyor.

EIRIS, FTSE ile Johannesburg Borsası ve Meksika Borsası’na sürdürülebilirlik değerlemesi hizmeti sunuyor.

X