BM Genel-Sekreteri Ban Ki-moon, Wall Street’in Kapanış Zilini Çaldı

(24 Temmuz 2013) BM Genel-Sekreteri Ban Ki-moon, New York Menkul Kıymetler Borsası’nın BM Sürdürülebilir Borsalar Girişimi’ne Katılımı Onuruna Wall Street’in Kapanış Zilini Çaldı

BM Genel-Sekreteri Ban Ki-moon, New York Menkul Kıymetler Borsası’nı (NYSE) ziyaret etti ve BM’nin Sürdürülebilir Borsalar Girişimi’ne (UN Sustainable Stock Exchanges) katılımından ötürü kutlarken, borsanın kapanışını üstlendi.

Ban, “Yatırım trendleri ve küresel ekonomik aktivitenin gerçekliklerini kavramak için dünyada bu ticari zeminden daha iyi çok az yer var. Burada oluşan şoklar dünyayı sarsarak dünyanın en yoksul ve muhtaç kesimlerini etkileyebiliyor” açıklamasında bulundu.

Sürdürülebilir Borsalar Girişimi, borsaların yatırımcılar, regülatörler ve işletmelerle kurumsal şeffaflık ve de çevre, toplum ve kurumsal yönetişim konularında performans artırımını sağlamak, yatırımlarda uzun vadede sorumluluk sahibi yaklaşımlar sergilenmesini mümkün kılmak amacıyla çalışmalar yapıyor.

Kurulduğu 2009 yılından bu yana gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlardan yaklaşık 13,000 şirketin dahil olduğu 8 borsa (Bombay Borsası, Borsa İstanbul, BOVESPA, Johannesburg Borsası, Kahire Borsası, MCX Borsası, NASDAQ ve New York Borsası) bu girişime ortak olmuş bulunmakta.

2012’de Rio’da gerçekleşen “2012 Sürdürülebilir Borsalar Global Diyaloğu”na Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sn. İbrahim Turhan’ın katılımda bulunmuştu.

Sürdürülebilir Borsalar Girişimi ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.

X