26. BM İklim Değişikliği Konferansı (COP26) Başladı

 

26. BM İklim Değişikliği Konferansı (COP26) 31 Ekim-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleşiyor. Paris İklim Anlaşması’nın imzalanmasından bu yana ülkelerin iklim hedeflerinde kaydettikleri ilerleme ilk kez masaya yatırılacak; bu nedenle bu yıl ki konferans iklim değişikliği ile mücadele açısından özel bir önem taşıyor. Konferans, iklim bilimcileri, hükümet temsilcilerini, sivil toplumu, iş dünyasını ve akademiyi Glasgow’da bir araya getirecek. Konferans kapsamında UN Global Compact ve Bilime Dayalı Hedefler İnisiyatifi tarafından da bir dizi etkinlik de gerçekleşecek. Etkinlik programının detayına aşağıdan ulaşabilir, toplantılara çevrimiçi katılmak için kayıt yaptırabilirsiniz.

COP26 Öncesi

 

Küresel Net-Sıfır Standardının Açıklanması
31 Ekim, 11:00 – 12:00 (Birinci Oturum) ve 17:00 – 18:00 (İkinci Oturum) Buradan izleyebilirsiniz: I. Oturum veya II. Oturum

 

SBTi’nin yeni Net-Zero Standardı, iklim bilimi doğrultusunda kurumsal net-sıfır hedef belirleme için dünyanın ilk çerçevesidir. Alberto Carrillo Pineda (SBTi Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı), Cynthia Cummis (SBTi Teknik Direktörü ve Kurucu Ortağı), Emma Watson’a (SBTi Net-Zero Kıdemli Müdürü) ve dünyanın dört bir yanından diğer iklim liderleri bilime dayalı net sıfır hedefinin önemini tartışacak.

 

COP26 I. Hafta: 1-5 Kasım

 

Climate Action to Shape a Sustainable Financial System
3 Kasım, 14:00
CDP tarafından düzenlenecek etkinliğe Buradan kayıt olabilirsiniz.
TCFD uyumlu ifşaya odaklanan bu etkinlik, 1) her bölgeden sunumlar 2) iklim ve çevre ifşasının nasıl ileriye götürüleceği üzerine bir tartışma 3) bir Soru-Cevap oturumu içerecektir.

 

Step-by-Step: Priorities for the Transition to Net Zero
4 Kasım, 19:00
New York Times Climate Hub tarafından düzenlenecek etkinliğe buradan kayıt olabilirsiniz.
Dünya Kaynakları Enstitüsü Başkanı ve CEO’su Ani Dasgupta da dahil olmak üzere önde gelen iklim düşünürleri COP26 gündem maddelerini masaya yatıracak ve önceliğe alınması gereken stratejileri tartışacaklar. .

 

COP26 II. Hafta: 8-12 Kasım

 

Scaling Science-Based Targets for Private Equity Firms **
8 Kasım, 16:00
Etkinliğe buradan kayıt olabilirsiniz.
Özel sermaye şirketleri ekonomiyi karbondan arındırmanın anahtarıdır – ve dünyanın emisyonları yarıya indirmesine ve net sıfıra ulaşmasına yardımcı olma konusunda benzersiz bir sorumluluğa sahiptir. Bu nedenle Bilime Dayalı Hedefler girişimi, finans sektöründe hedefler ve daha fazla iklim eylemi belirlemek için COP26’da özel sermaye şirketleri için ilk özel kılavuzu yayınlıyor.

 

Net-Zero Foundations for Financial Institutions: Draft for Public Consultation **
10 Kasım, 16:00
Etkinliğe buradan kayıt olabilirsiniz.
Bu temel çerçeve finansal kuruluşlar için net-sıfır hedefinin tanımlanmasında ilk adımı oluşturuyor. Webinarın ardından beş haftalık bir kamu istişare süreci başlatılması ve paydaşların geri bildirimi ile nihai halini alacak belgenin 2022’nin başında yayınlanması planlanıyor.

 

Business Ambition for Climate Action: From Ambition to Action
10 Kasım, 12:45 – 21:30

 

Tüm gün sürecek etkinliklere kayıt olmak için tıklayınız.

 

High-Level Meeting of Caring for Climate – Presenting the First Science-Based Net-Zero Standard,
Etkinlikte UN Global Compact CEO’su Sanda Ojiambo, SBTi Yönetim Kurulu Başkanı Lila Karbassi ile şirket CEO’ları, kurumsal sürdürülebilirlik uzmanları ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları yer alacak. SBTi tarafından Net-Sıfır Şirketler için ilk “Küresel Standardı” tanıtılacak.

 

From Ambition to Action – Highlights from two years of Business Ambition for 1.5°C
Heidi Huusko’yu (SBTi Kurucu Ortağı ve Kıdemli Danışmanı) ağırlayan etkinlikte “Business Ambition for 1.5°C” kampanyasının başarısı, kampanyaya imza atan şirketlerin küresel ölçekteki etkisi ele alınacak.Etkinlikte aynı zamanda 2050 yılına kadar net sıfır hedefinin tutturulması için neler yapılması gerektiği tartışılacak.

 

** SBTi’in ev sahipliğinde gerçekleşecek etkinlikler

 

UN Global Compact “Ocean Stewardship Coalition” Etkinlikleri
• 5 Kasım, 12:00 | IUCN and UN Global Compact Offshore Wind and Biodiversity Event – kayıt olmak için tıklayın
• 5 Kasım, 14:30 – 16:00 | UN Global Compact, GWEC, IOC-UNESCO Launch Event: “Roadmap to Integrate Offshore Renewable Energy into a Climate-Smart Marine Spatial Plan” , GWEC Pavilion, Blue Zone – kayıt olmak için tıklayın
• 5 Kasım, 16:15-17:15 | Blue Food: Businesses bridging nutrition needs with climate action, SDG Pavilion, Blue Zone – kayıt olmak için tıklayın
• 6 Kasım, 17:15-18:30 | Seaweed as a Nature-based Climate Solution, SDG Pavilion, Blue Zone- kayıt olmak için tıklayın

 

X