Global Compact +15: Business as a Force for Good Konferansı’nda Global Compact’in 15. Yılı Kutlandı

(23-25 Haziran 2015, New York, ABD) UN Global Compact girişiminin 2015’te 15. yılını doldurması vesilesiyle 23-25 Haziran 2015 tarihleri arasında Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde “Global Compact +15: Business as a Force for Good” (İş Dünyası: Daha İyi Bir Dünya için İtici Güç) adlı konferans gerçekleştirildi. Dünyanın en kapsayıcı sürdürülebilirlik platformu olan UN Global Compact’in geleceğinin kamu ve özel sektör liderleriyle değerlendirildiği Konferansta, UN Global Compact tarafından oluşturulan çalışma kolları toplantılar gerçekleştirdiler.

İş dünyası, sivil toplum, uluslararası kuruluşlar ve Birleşmiş Milletler temsilcilerinden oluşan 1000’in üzerinde katılımcının Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde bir araya geldiği konferansta katılımcılar evrensel sorunların aşılmasında özel sektörün rolünü değerlendirdi ve örnek uygulamaları paylaştı. Konferansta Türkiye’yi temsilen Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yılmaz Argüden ile ARGE Danışmanlık, Boyner Holding, Garanti Bankası, TİSK, TÜSİAD ve Yaşar Üniversitesi temsilcilerinden oluşan bir delegasyon katılım sağladı.

Konferansın son gününde düzenlenen tarihi BM Genel Kurul oturumunda ise BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, BM Genel Kurul Başkanı Sam K. Kutesa, Nestle CEO’su Paul Bulcke, Unilever CEO’su Paul Polman, Sinopec CEO’su Fu Chengyu gibi küresel liderler de birer konuşma yaparak iş dünyası ve sivil toplum liderlerini evrensel sorunların çözümü için Birleşmiş Milletler ile işbirliğine çağırdılar. Genel Kurul oturumunda Global Compact Ulusal Ağlarını temsilen konuşan Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yılmaz Argüden, “Global Compact son 15 yılda dünya kurumsal sürdürülebilirlik gündeminin en önemli belirleyicisi oldu. Bugün 100’e yakın ulusal ağ sürdürülebilir kalkınma yolunda yenilikçi ve kapsayıcı çalışmalar gerçekleştiriyor. Ancak, evrensel sorunların çözümü için daha alacak çok yolumuz var. Güven, iyi yönetişimin özü ve sürdürülebilir kalkınmanın da temelidir. Daha iyi ve sürdürülebilir bir gelecek için tüm kurumlar iyi yönetişim ve işbirlikleri geliştirme konusunda sorumluluk üstlenmelidir. Finansman veya satın alım kriterleri gibi vergi sistemini de sorumlu iş yapan kuruluşları ödüllendirecek şekilde kurgulamamız gerekir” mesajını verdi. 25 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen konuşma, Birleşmiş Milletler Televizyonu’ndan dünya çapında canlı olarak yayımlandı.

Barış İçin İş Dünyası, İnsan Hakları ve Çalışma Standartları Çalışma Grubu, Çocuk Hakları ve 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi, Sürdürülebilir Tedarik Zinciri Danışma Kurulu, Ulusal Ağlar Yıllık Forumu, Yolsuzlukla Mücadele Çalışma Grubu ve Sürdürülebilir Kalkınmada İş Dünyası Kuruluşları Forumu gibi Global Compact’in geride kalan 15 yıl içinde oluşturduğu çalışma kolları UN Global Compact’in yeni dönemini de göz önünde bulundurarak istişareler gerçekleştirdiler. Ayrıca, Global Compact’in en yeni çalışma platformu olan ve 2 Nisan 2015 tarihinde Türkiye’de istişaresi gerçekleştirilen Hukukun Üstünlüğü İçin İş Dünyası girişimi de toplantı kapsamında tanıtıldı.

Konferans kapsamında UN Global Compact’in kuruluşundan bu yana 15 yıldır Yönetici Direktörlüğünü üstlenen Georg Kell emekliye ayrılırken, yerini yeni Yönetici Direktör olarak seçilen Lise Kingo’ya bıraktı.

15.yıl onuruna hazırlanan ve UN Global Compact’in söz konusu süreçte dünya çapında yarattığı etkinin ölçüldüğü, UN Global Compact imzacısı DNV GL Group tarafından hazırlanan “IMPACT: Transforming Business, Changing the World – The United Nations Global Compact” (Etki: İş Dünyasını ve Dünyayı Değiştirmek – UN Global Compact) başlıklı rapor, etkinlik kapsamında bir basın toplantısı ile dünya kamuoyuna duyuruldu.

Rapora bu linkten ulaşabilirsiniz.

BM Genel Kurul Oturumu fotoğrafları için lütfen tıklayınız.

Barış İçin İş Dünyası İkinci Uluslararası Konferansı fotoğrafları için lütfen tıklayınız.

Hukukun Üstünlüğü İçin İş Dünyası Tanıtım Toplantısı fotoğrafları için lütfen tıklayınız.

UNGC Tedarik Zinciri Danışma Kurulu Toplantısı fotoğrafları için lütfen tıklayınız.

İklime Özen Göstermek (Caring for Climate) Yıllık Toplantısı fotoğrafları için lütfen tıklayınız.

X