UN Global Compact Başkan Yardımcısı Paul Polman Genel Kurul Toplantısına katıldı

(6 Mayıs 2019, İstanbul) Global Compact Türkiye’nin 7. Olağan Genel Kurul toplantısı, 6 Mayıs 2019 tarihinde Zorlu PSM Sky Lounge toplantı salonunda gerçekleştirildi. 2019 – 2022 dönemi yeni Yönetim Kurulunun belirlendiği toplantıda, UN Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığına Akkök Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ahmet Cemal Dördüncü seçildi.

UN Global Compact imzacılarının ve paydaşlarının katılımıyla gerçekleşen Genel Kurul toplantısının açılış konuşmasını Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin yaptı.

Mustafa Seçkin konuşmasında, Global Compact Türkiye’nin gerek sekretarya deneyimi ve kapasitesi gerekse üyelerinin uygulamaları ile dünyada örnek gösterilen, her yeni platforma davet edilen, çalışmaları yakından takip edilen ve takdir edilen bir platform haline geldiğini vurguladı.

Toplantının konuk konuşmacısı UN Global Compact Başkan Yardımcısı Paul Polman, insanlığın pek çok açıdan çelişki içinde yaşadığına dikkat çekerek, “Günümüzde insanlar daha uzun ve sağlıklı yaşam sürmeye başladı. Her zamankinden daha fazla insan eğitim alırken, dünya ekonomisi de inanılmaz bir büyümeye tanık oldu. Ancak, bu benzeri görülmemiş küresel büyümenin bir bedeli var. Gerçeklerle yüzleşecek olursak, bugün dünyamız iklim değişikliğinin artışı ile oluşan büyük eşitsizlik nedeniyle önemli bir krizde…” dedi.

Global Compact Türkiye Genel Sekreteri Melda Çele 2018 faaliyetlerini, 2019 programını ve 2019 bütçe tasarısını sundu. Global Compact Türkiye Genel Sekreter Yardımcısı Gaye Uğur Sarıoğlu UN Global Compact’in küresel düzeyde başlattığı ve Global Compact Türkiye’nin de katıldığı “Young SDG Innovators” (Genç Sürdürülebilirlik Yenilikçileri) Programı hakkında bilgi verdi.

Toplantıda ayrıca, 2018 – 2019 dönemi UN Global Compact’in yeni imzacıları için imza töreni düzenlendi.

Törenin ardından üyeler 2019 – 2022 dönemi yeni Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulunu oyladılar.  Akkök Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ahmet Cemal Dördüncü UN Global Compact Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Dördüncü, 2022 yılına kadar yürüteceği görevi Unilever Türkiye, Orta Asya ve İran Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin’den devraldı.

Dördüncü yaptığı teşekkür konuşmasında şunları dile getirdi: “ “İş dünyası doğru iş birlikleri ile tüm bilgi birikimini, kıvraklığını ve kaynaklarını hedeflere çözüm üretmeye kanalize ettiğinde ve en iyi bildiği şeyi, yani ‘iş yapmayı’ sorumlu hale getirdiğinde dönüşümün dinamosu olmaması için hiçbir neden yok! Önümüzde daha gidecek uzun bir yol var, ancak etki yaratmak isteyen paydaşlar için Global Compact Türkiye’nin doğru bir adres olduğuna inanıyoruz.”

Global Compact Türkiye 7. Olağan Genel Kurul toplantısı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

2019 – 2022 Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu Üyeleri

Asil Üyeler (Alfabetik sıra ile)
Ahmet Cemal Dördüncü, Akkök Holding (Başkan)
Ahmet Erdem, Shell
Akansel Koç, TİSK
Aysun Sayın, Boyner Grup
Burcu Gündüz, AÇEV
Can Çaka, Anadolu Efes
Cem Köksal, Zorlu Holding
Demet İkiler, WPP
Dilek Cesur, Yeşim Tekstil
Ebru Dildar Edin, Garanti Bankası
Ebru Bakkaloğlu Tüzecan, Koç Holding
Elvan Ünlütürk, TÜSİAD
Erdal Karamercan, Eczacıbaşı Holding
Melsa Ararat, Sabancı Üniversitesi
Mustafa Seçkin, Unilever Türkiye
Servet Yıldırım, Coca Cola İçecek

Yedek Üyeler (Alfabetik sıra ile)
Engin Tuncer, Eyüp Sabri Tuncer
Erkin Erimez, ARGE Danışmanlık
Erol Mizrahi, Polisan Holding
Haluk Kayabaşı, Kibar Holding

Denetleme Kurulu Asil Üyeler (Alfabetik sıra ile)
Betül Aygensu, TKYD
Şirin Soysal, KPMG Türkiye

Denetleme Kurulu Yedek Üyeler (Alfabetik sıra ile)
Bülent Özütürk, TÜYİD
Dilek Bil, Purpose İstanbul

Fotoğraf Albümü

X