Global Compact Türkiye 3. Olağan Genel Kurul Toplantısı 23 Mart’ta gerçekleşti

(23 Mart 2015, İstanbul) Global Compact Türkiye 3. Olağan Genel Kurul Toplantısı 23 Mart 2015 Pazartesi günü Koç Holding Nakkaştepe Yerleşkesi’nde gerekleştirildi. İmzacıların yoğun katılımıyla gerçekleşen Genel Kurul’un açılış konuşması Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve UN Global Compact Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Yılmaz Argüden tarafından gerçekleştirildi.

Dr. Yılmaz Argüden konuşmasında, Global Compact Türkiye olarak 4 ana hedef belirlendiğini ifade ederek hedefleri şu şekilde sıraladı: En fazla büyüyen ulusal ağ olmak”, “En az imzacı kaybı yaşayan ulusal ağ olmak”, “Girişimlere katkı sağlamak ve öncülük etmek”, “Diğer ulusal ağlarla işbirliği yapmak.” Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un 2020 yılına kadar 20000 imzacı hedefini belirlediğini belirten Dr. Argüden, şu şekilde konuştu: “Türkiye olarak şu an 301 imzacımız ile Avrupa’nın 6. Büyük ulusal ağıyız. Bu hedefe en fazla katkı sağlayabilecek stratejilerimiz mevcut. Türkiye’de bizim tarafımızdan tasarlanan ve dünyaya örnek gösterdiğimiz doğal paydaşlarımızla çarpan etkili işbirliklerimiz ve sektörel yayılım stratejilerimizi bu sene etkili bir şekilde uygulayarak ilk hedefimizi gerçekleştireceğimize inanıyoruz.

Açılış konuşması sonrasında, Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Danışmanı Deniz Öztürk ve UNIDO Türkiye Uluslararası Danışmanı Damla Taşkın “2015 Sonrası Kalkınma Gündemi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”ni konu alan birer sunum gerçekleştirdi.

2014 yılında gerçekleştirilen 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Türkiye Ulusal İstişareleri’nin sonuçlarını paylaşan Öztürk ve Taşkın, iş dünyasının adım atması gereken konuların şunlar olduğunu belirttiler:

  • 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi konusunda farkındalığı artırmak
  • İyi yönetişimi geliştirilmek
  • Kadınların ve gençlerin iş gücüne katılımının iyileştirilmesi yoluyla güçlendirmek
  • KOBİ’lere destek olmak
  • İşbirliklerini artırmak

Toplantıda, UN Global Compact Türkiye Sorumlusu ve TÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Melda Çele 2014 yılı faaliyetlerini sunarak yıl içerisinde gerçekleşen etkinlikler ile ilgili bilgi verdi.

X