GLOBAL COMPACT TÜRKİYE ESİAD EGE PLATFORMU KURULDU

(28 Şubat 2020, İzmir) Global Compact Türkiye kurumsal sürdürülebilirlik alanındaki çabalara ivme kazandırmak ve bu çalışmaların Türkiye’deki etki alanını genişletmek amacıyla güçlü iş birlikleri kurmaya devam ediyor. Bu kapsamda dün düzenlenen imza töreniyle birlikte Ege bölgesinde iş dünyasını temsil eden Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) iş birliğiyle Global Compact Türkiye ESİAD Ege Platformu’nu hayata geçirdi.

Global Compact Türkiye Yönetimin Kurulu’nun da katılımıyla düzenlenen İmza Töreni ve Ege Platformu Tanıtım Toplantısı kapsamında son zamanlarda Global Compact Türkiye’nin çalışmalarını yoğunlaştırdığı toplumsal cinsiyet eşitliği, çevre ve inovasyon gibi konular tartışıldı.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü “Global Compact Türkiye olarak sürdürülebilir kalkınma için şirketlerimizi harekete geçmeye çağırıyor ve bu yolda onlara faydalanabilecekleri araçlar, uzmanlık ve iş birliği platformları sunuyoruz. Bugün hayata geçireceğimiz “Ege Platformu” ile hem çalışmalarımızı bölgede yayma imkanı bulacağız, hem de yereldeki deneyimlerden faydalanacağız. Platformun yürütücülüğünü üstlenen ESİAD’a destekleri için teşekkürlerimi sunuyor, bu girişimin başta İzmir olmak üzere tüm Ege Bölgesinde iş birliği imkanlarını artırmasını ümit ediyorum. Tüm şirketleri bizimle birlikte harekete geçmeye ve dönüşüme öncülük etmeye davet ediyorum” dedi.

Toplumsal kalkınma ve kapsayıcı büyüme için sürdürülebilirlik kriterlerinde etkinlik sağlamanın bundan sonra en önemli hedefleri olması gerektiğini vurgulayarak sözlerine başlayan Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri: “Üretimin temel dayanağı olan şirketlerin, doğa ve çevre ile uyumlu ürün ve teknolojileri barındıran bir iş modeli içerisinde yeni bir anlayışa sahip olmaları gerekmektedir. 12. Yönetim Kurulumuz döneminde ESİAD olarak sürdürülebilirliği ana faaliyet alanlarımızdan biri olarak belirledik. Sürdürülebilirlik Komitemiz ile bu dönemde iklim değişikliği ile mücadele, sürdürülebilir tarım, kent vizyonu, eğitim ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda birçok faaliyet düzenledik. İş dünyası olarak hali hazırda sahip olduğumuz bilgi, teknoloji, beşeri ve finansal kaynaklar ile hem bugünkü hem de gelecek kuşaklara “yaşanabilir bir gelecek” sunabilecek güçteyiz. İşte biz de bu düşünceyle sürdürülebilir kalkınma konusunda örnek teşkil edecek iyi uygulamaların artmasını teşvik etmek; Global Compact Türkiye’nin kurumsal sürdürülebilirlik alanındaki çabalarına ivme kazandırmak; bu çalışmaların Türkiye’deki etki alanını genişletmek, etkinlik ve faaliyetlerini kapsayıcı şekilde artırmak amacıyla Ege iş dünyasını temsilen Global Compact Türkiye ESİAD Ege Platformu yürütücülüğü görevini üstleniyoruz. ESİAD olarak ekonomik faaliyetlerin çevresel ve toplumsal kaygıları dikkate alan bir anlayışla sürdürülmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz.”

Fotoğraf Galerisi

X