Global Compact Türkiye “Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu” Toplandı

(16 Mayıs 2017, İstanbul) Global Compact (Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi) Türkiye Ağı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu, 2017 yılının ilk toplantısını 16 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul’da Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ev sahipliğinde yaptı. Toplantıya BM Nüfus Fonu, BM Kadının Güçlenmesi Birimi, TÜSİAD, WEPs İş Dünyası Sözcüsü SUTEKS, üye şirket ve STK ve temsilcileri katıldı.

Toplantının açılışını yapan Global Compact Türkiye Sorumlusu Melda Çele, bir önceki toplantıya ait toplantının tutanağını çalışma grubu üyelerinin onayına sundu, toplantı tutanağının oy birliği ile kabul edilmesinin ardından Çele sözü Çalışma Grubu Eş Başkanı Ata Selçuk’a devretti. Eş Başkan Ata Selçuk katılımcılara gösterdikleri ilgiden ötürü teşekkür ettikten sonra bir sunum gerçekleştirdi. Selçuk sunumunda, Global Gender Report ve OECD raporlarından Türkiye’deki kadınların iş gücüne katılım oranlarını üyelere aktardı. Bu bağlamda, kadın konusunun bir toplum meselesi olduğunu ifade eden Selçuk, İK uygulamalarının gözden geçirilip “cam tavanların” kalkması gerektiğini belirtti. Çalışma Grubu olarak yapılacak işlerin fazla olduğunu sözlerine ekleyen Selçuk, WEPs Uygulama Rehberi gibi bir kaynağın şirketlere nasıl anlatılması gerektiğinin belirlenmesinin ve senede iki toplantının mevcut durumda yetersiz olduğunu ifade etti.

Ata Selçuk’un sunumunun ardından Çalışma Grubu üyeleri 30 Kasım 2016 tarihinde yapılan son çalışma grubu toplantısından bu yana gerçekleşen faaliyetler hakkında bilgilendirmeler yaptılar. Bu bağlamda Global Compact Türkiye Sorumlusu Melda Çele 17 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen Markalar Toplantısı ve 17 Şubat 2017 tarihinde gerçekleşen Puma tedarikçileri toplantısı hakkında üyelere bilgilendirme yapıp,  toplantıdan çıktıları aktardı. 8 Mart 2017 tarihinde gerçekleşen Gong Töreni etkinliği, 20 Mart 2017 tarihinde gerçekleşen İş Dünyasından Kadın İstihdamı ve Fırsat Eşitliği Deneyimleri Toplantısı ve 13 Nisan 2017 tarihinde gerçekleşen Yerel Zincirler Buluşuyor etkinliği hakkında üyelere bilgi veren Çele, bu etkinliklerin devamının geleceğini sözlerine ekledi.  25 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen WEPs Uygulama Rehberi Toplantısı ve 13-14 Mart 2017 tarihlerinde New York’ta gerçekleşen WEPs Annual Event hakkında bilgilendirme yapan UN Women Program Uzmanı Mehtap Tatar, WEPs Annual Event ve CSW etkinliğine katılım koşullarını ve toplantıda gerçekleşen görüşmeleri üyelere aktardı. WEPS Annual Event hakkında görüş belirten WEPs İş Dünyası Sözcüsü Nur Ger etkinlik kapsamında ileriki senelerde Türkiye olarak iyi bir örgütlenme modeli üzerinde çalışılması gerekliliğini ifade etti. Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu Bursa Platformu ve gerçekleştirilen toplantılar hakkında bilgilendirme yapan Çalışma Grubu Eş Başkanı Dilek Cesur, toplantılardan alınan çıktıları ve gelecek dönem faaliyetlerini üyelere aktardı.

Ardından UN Women Empower Women Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Koordinatörü Meral Güzel WEPs kapsamında küresel gelişmeleri üyelere aktardı . Empower Woman web sitesi hakkında üyelere bilgilendirme bulunan Güzel aynı zamanda WEPs’in yeni organizasyon yapısı hakkında son gelişmeleri çalışma grubuna aktardı. Meral Güzel WEPs kapsamında çıkan yayınları ve uygulama kitlerini üyelere tanıtırken, bu bağlamda yeni çalışmaların geleceğini belirtti.

UNFPA Toplumsal Cinsiyet Programları Koordinatörü Meltem Ağduk üzerinde çalışılan WEPs Eğitim Modülleri hakkında üyelere bilgilendirme bulundu. Ağduk, WEPs Uygulama Rehberi’nin kullanıma sunulmasından sonra eğitim modüllerinin hayata geçirilmesinin kritik önem taşıdığını belirterek, Gürcistan örneği üzerinde incelemelerde bulunulduğunu ve bu çalışmaların 2017 sonuna kadar tamamlanması için çalışmaları hızlandırdıklarını belirtti.

Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu Eş Başkanı Dilek Cesur, Kasım 2016’dan bu yana yapılan etkinlik ve organizasyonların basın yansımalarını üyelere aktarıp, sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımların önemini ifade etti. Cesur, Mayıs ayı içerisinde bir e-bülten çıkacağını ve yapılan çalışmaların bu bülten aracılığıyla tüm imzacılar ile paylaşılacağını belirtti.

Toplantının son bölümünde Çalışma Grubu üyeleri son toplantıdan bu yana kurumlarında toplumsal cinsiyet eşitliği kapsamında yapılan çalışmaları aktarmış ve gelecek dönemde yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulunmuşlardır.

X