Global Compact Türkiye (SDSN) Projesinin Akdeniz (MED SOLUTIONS) Ağı Lansmanına Katıldı

(5 Temmuz 2013, İtalya) Türk Delegeleri Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN) Projesinin Akdeniz (MED SOLUTIONS) Ağı Lansmanına Katıldı, Global Compact Türkiye Sunum Gerçekleştirdi

Akdeniz Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (MED Solutions) 3-5 Temmuz 2013 tarihlerinde İtalya’nın Siena şehrinde lanse edildi. Siena Üniversitesi tarafından ev sahipliği yapılan MED Solutions, Akdeniz Bölgesi’nde sürdürülebilirlik alanındaki engelleri tanımlamak ve çözüm girişimleri uygulayarak aşmak için, üniversiteler, araştırma merkezleri ve işletmelerden oluşan geniş bir ağın etkinliklerini eşgüdümlemek amacıyla kuruldu.

MED Solutions, Rio+20 sürecinin önemli sonuçlarından biri olan BM Genel Sekreteri’nin Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın bölgesel etkinliklerine tekabül ediyor.

Lansmanda Akdeniz havzasının 21 ülkesinden 18’i temsil edildi. Lansman bölge için çok önemli bulunan iki alana odaklandı: Akdeniz’in sağlığı ve enerji sisteminin karbonizasyondan arındırılması.Üst düzey uzmanlar, araştırmacılar, kamu politikası üreticileri, sivil toplum liderleri ve önde gelen Akdeniz kurumlarından öğrencilerden bir araya gelen bu özel konferansın yöneticileri Siena Üniversitesi Rektörü Angelo Riccaboni ve SDSN Direktörü, BM Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Professor Jeffrey Sachs oldular. Buna ek olarak konferans, Italya Eğitim, Üniversiteler ve Araştırma Bakanı Sayın Maria Chiara Carrozza’nın katılımıyla onurlandırıldı.

Konferans esnasında Ticaret Paneli’nde Türkiye adına MLMM programı öncü bir özel sektör – kamu ortaklığı küresel bir business case olarak sunuldu ve ölçeği büyütülebilecek sürdürülebilir bir çözüm olarak Global Compact Türkiye tarafından tanıtıldı.

Türkiye’den katılımcılar arasında: Boğaziçi Üniversitesi’nden bölümler, Colombia Global Centers – Türkiye, İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürdürülebilir Enerji Departmanı ve Global Compact Turkey bulundu.

BM Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

Konferansta gerçekleştirilen sunumlar ve röportajlara buradan  ulaşabilirsiniz:

İtalyan basını tarafından konferansla ilgili yayınlar için tıklayınız.

X