Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Dildar Edin Sürdürülebilir Finansman Bildirgesini Anlattı

(22 Ağustos 2019) Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Dildar Edin NTV’de canlı yayınlanan Berfu Güven’in sunduğu Piyasa Ekranı programının konuğu oldu.

Programda, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşmada bankacılık ve finans sektörünün çabalarına değinen Edin, eşbaşkanlığını yürüttüğü Sürdürülebilir Bankacılık ve Finans Çalışma Grubu faaliyetleri kapsamında hazırlanan ve UN Global Compact üyesi 7 banka (Akbank, Garanti BBVA, ING, Türkiye İş Bankası, Şekerbank, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ve Yapı Kredi) tarafından imzalanan Global Compact Türkiye Sürdürülebilir Finansman Bildirgesinin amacını ve hedeflerini anlattı. Proje finansmanı süreçlerinde çevresel ve sosyal faktörleri göz önünde bulunduran bankalarının etki alanlarının büyüklüğüne dikkat çeken Edin, “Bildirgeyi imzalayan bankalar 2019 ilk çeyrekteki TBB verilerine göre Türk bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğü olarak yaklaşık %43’ünü, toplam kredilerin ise neredeyse %40’ını temsil ediyor” dedi.

Edin aynı zamanda, sürdürülebilir finans olgusunun bankacılık ve finans sektörünün yanı sıra reel sektör tarafından da sahiplenilmesi gereken bir konu olduğunu vurguladı. Bu vizyonla Global Compact Türkiye Sürdürülebilir Bankacılık ve Finans Çalışma Grubuna Zorlu Holding CFO’su Cem Köksal ile birlikte liderlik ettiklerini belirtti.

Global Compact Türkiye Sürdürülebilir Finansman Bildirgesi: 
2017 yılında hazırlanan bildirge ile imzacı bankalar 50 milyon ABD Doları ve üzerindeki yatırımlardaki kredi süreçlerinde çevresel ve sosyal riskleri değerlendirme süreçlerine alacaklarını beyan etmiştir. Bildirge’nin 6. Maddesi çerçevesinde imzacı bankalar her sene Bildirge’yi güncelleyeceklerini taahhüt etmektedir. Bu kapsamda 2018 yılında güncellenen bildirge ile bankaların çevresel ve sosyal etkisini değerlendirecekleri yatırım tutarı limiti 50 milyon ABD dolarından 20 milyon ABD dolarına indirildi. Ayrıca, imzacı bankalar görev tanımında çevresel ve sosyal unsurların olduğu en az bir personel istihdam edeceklerini taahhüt ettiler.

Sürdürülebilir Bankacılık ve Finans Çalışma Grubu ve Sürdürülebilir Finansman Bildirgesi için daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

X