Gong, Borsa İstanbul’da Kadın-Erkek Eşitliği için çaldı

(8 Mart 2017, İstanbul) Borsa İstanbul ev sahipliğinde, UN Global Compact, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), Dünya Borsalar Federasyonu (World Federation of Exchanges-WFE), Borsa Yatırım Fonlarındaki Kadınlar Platformu (Women in ETFs), Sürdürülebilir Borsalar Girişimi (Sustainable Stock Exchanges Initiative-SSE) ve Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC (Uluslararası Finans Kurumu) katılımı ile iş dünyasını toplumsal cinsiyet eşitliğini geliştirmeye ve kadınların ekonomik hayatta güçlenmesini desteklemeye çağırmak amacıyla 8 Mart 2017 tarihinde bir gong töreni düzenlendi.

Borsa İstanbul dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından toplam 40 borsa, Mart ayının ilk haftasında gong törenlerine ev sahipliği yapıyor.

UN Global Compact, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, Dünya Borsalar, Borsa Yatırım Fonlarındaki Kadınlar Platformu, Sürdürülebilir Borsalar Girişimi ve Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC toplumsal cinsiyet eşitliğinin ve kadınların ekonomik olarak güçlenmesinin iş dünyası ve sürdürülebilir kalkınma için önemine dikkat çekmek amacıyla 2015’ten beri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi, Mart ayının ilk haftası dünya borsalarının açılış veya kapanış gong törenlerinde “Eşitlik için Borsa Gongunun Çalınması” (“Ring the Bell for Equality”) adı altında etkinlikler düzenliyor.

Sürdürülebilir Borsalar Girişimi’nin kurucu üyesi Borsa İstanbul da, gong törenine 2017 yılında üçüncü kez ev sahipliği yaptı. Gong T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Şam’da yaşayan, Rusya’nın bombalaması sonrasında da önce Ürdün’e, sonra Türkiye’ye geçen İman Ali ve kızı Revan Ali, UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjörg Solrun Gísladóttir, IFC Türkiye Direktörü Aisha Williams, Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin, SUTEKS Group Yönetim Kurulu Başkanı ve WEPs İş Dünyası Sözcüsü Nur Ger ve törenin sunuculuğunu gerçekleştiren Jülide Ateş tarafından çalındı.

Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Seçkin de konuşmasında, “Kadınların toplumun ve çalışma hayatının her aşamasında daha çok yer alması, daha adil ve istikrarlı bir kalkınma ve daha güçlü bir ekonomi anlamına geliyor. Bu nedenle #eşitlikkazandırır diyoruz.

SUTEKS Group Yönetim Kurulu Başkanı ve WEPs İş Dünyası Sözcüsü Nur Ger ise, “Tarihte hiçbir eşitsizlik böyle kısa sürede çözüme ulaşmıyor. O yüzden araştırmaların 170 yıl sonra gelecek dediği eşitliği satın almıyorum” dedi. “Toplumsal cinsiyet eşitliği sosyal sorumluluk değil, bir ekonomi meselesi” diyen Ger, WEPs’i imzalayan ve 7 ilkeyi uygulayan şirketlerin de bunu bildiğini belirtti.

 

74 şirket Kadının Güçlenmesi Prensiplerini imzaladı

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin tüm Birleşmiş Milletler üyesi devletlere toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarını hızlandırmaları, kadınların ve kız çocuklarının haklarını geliştirmeleri ve 2030’a kadar kadın-erkek eşitliğini tam olarak sağlamaları amacıyla yaptığı “Hedef 2030’a Kadar Cinsiyet Eşitliği: Harekete Geç” çağrısı kapsamında düzenlenen gong töreninin ardından Kadının Güçlenmesi Prensiplerini (Women’s Empowerment Principles – WEPs) yeni imzalayan 74 şirket tebrik edildi.

Kadının Güçlenmesi Prensipleri, kadınların, tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde yer alabilmelerini sağlamak amacıyla kadınların güçlenmesini hedefleyen özel sektörün küresel en önemli girişimlerinden biri. 2010 yılında UN Global Compact ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ortaklığında oluşturulan WEPs platformu, özel sektöre; iş yerlerinde, piyasalarda ve toplum genelinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için dikkate almaları gereken önemli noktaları sunuyor. WEPs bu kapsamda, iş dünyası liderlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmaya yönelik 7 ilkeye açıkça taahhüt vermelerini talep ediyor.

X