II. Sürdürülebilir Finans Forumu 16 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleşti

(16 Mayıs 2014, İstanbul) Global Compact Türkiye, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI) işbirliğiyle hayata geçirilen “Sürdürülebilir Finans Forumu”nun ikincisi 16 Mayıs 2014 Cuma günü Borsa İstanbul’un ev sahipliğinde gerçekleşti. Garanti Bankası ve Şekerbank’ın ana sponsorluğunda gerçekleşen forumun bu yılki oturumlarında “sürdürülebilir finansta ortak sorumluluk” ve “sürdürülebilir bir ekonomi için kadınların finansman kaynaklarına ulaşımı” gibi pek çok konu masaya yatırıldı.

Forumun açılış konuşmaları Borsa İstanbul (BIST) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. İbrahim Turhan, Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Atilla Yerlikaya ve SKD Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Ediz Günsel tarafından gerçekleştirildi.

Borsa İstanbul (BIST) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. İbrahim Turhan konuşmasına başlarken, Soma’da yaşanan son hadisenin sürdürülebilirliği bir kere daha düşünmemize yol açması gereken bir olay olduğunu belirtti. Turhan finans sektörünün reel sektörden giderek uzaklaştığını, görevinin esasında reel sektörün üretim yapmasını daha kolaylaştırmak olduğunu söyledi. Sürdürülebilirliği çok boyutlu olarak ele almayan yaklaşımların, çevre üzerinde de çok büyük tahribat getirebildiğinin de altını çizen Turhan, sürdürülebilirliğin nasıl bir iş modeli olarak hayata geçirilebileceğinin üzerinde durulması gerektiğini belirtti. BIST olarak İMKB döneminden itibaren hem UN Global Compact’a, hem UNPRI’a, hem de UNEP-FI’a bağlı bir yapı oldukların söyleyen Turhan, BIST’in dönüşümden itibaren Sürdürülebilir Borsalar girişimini başlatan 4 borsadan biri olduğunu da vurguladı.

Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Atilla Yerlikaya ise konuşmasına Soma’daki vahim olayda hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet ve başsağlığı dileyerek başladı. Sürdürülebilirliğin önemini vurguladığı konuşmasında Yerlikaya şeffaflık ve hesap verilebilirlik açısından sürdürülebilirliğin çok önemli olduğunu belirterek finans sektörünün sürdürülebilirlik için birçok sektöre dokunarak etkisini göstereceğini söyledi. UNEP-FI’ın yayımladığı raporda belirtildiği üzere “finans değişirse her şey değişir” sloganının çok şeyi açıkladığının fakat Türkiye’de sadece iki UNEP-FI üyesinin olması ve Ekvator Prensipleri’ni imzalamış hiç bir Türk bankasının bulunmamasını gidecek çok yolumuz olduğu şeklinde yorumladı. Ayrıca Yerlikaya Global Compact Türkiye olarak 2014 – 2016 döneminde sürdürülebilirlik alanında yapılan çalışmalarda bankacılık ve finans sektörünü bir doğal ortak ve yaklaşımları çarpan etkisi yaratan stratejik bir sektör olarak gördüklerini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından forumda gün boyunca gerçekleşen panellerde çevresel, sosyal ve yönetimsel kriterlerin finansal karar alma sürecindeki etkileri Türkiye’den ve dünyadan uzmanların katılımıyla ele alındı.

X