Bilime Dayalı Emisyon Hedeflerinizi Belirlemeye Başlayın

 Programa Genel Bakış

İklim Hedefi Hızlandırma Programı, iklim nötr olma yolunda bilime dayalı emisyon hedeflerinde ilerleme kaydetmek isteyen ve net sıfıra geçiş stratejisi oluşturabilmek için bir yol haritasına ihtiyaç duyan UN Global Compact şirketleri için altı aylık bir hızlandırma programıdır. UN Global Compact liderliğinde yürütülen İklim Hedefi Hızlandırma Programı farklı büyüklük, sektör ve ülkelerden tüm şirketlerin iklim eylemine katkılarını artırmalarına ve büyük ölçekte emisyon azaltımı için taahhütlerini yerine getirmelerine destek vermeyi amaçlıyor.

 

Program, sürdürülebilirlik yolculuğunun farklı aşamalarındaki şirketlere 1.5°C hedefi ile uyumlu ve bilime dayalı emisyon hedefleri belirleme süreçlerinde ilerleme kaydetmeleri için gereken bilgi ve beceriyi sağlıyor. Global Compact Yerel Ağları aracılığıyla farklı ülkelerdeki imzacı şirketler; küreselde en iyi uygulamalara, birbirinden öğrenme olanaklarına, kapasite geliştirme oturumlarına ve akademi eğitimlerine erişim imkanına sahip olacaklar

 Programın Aşamaları

 Programın Faydaları

Programa katılarak,

 • 2050’ye kadar net sıfıra ulaşmak için bilime dayalı emisyon azaltma hedeflerini nasıl belirleyeceğinizi öğrenin.
 • Yatırımcılarınızın, çalışanlarınızın ve hissedarlarınızın beklentisini de karşılayacak bir emisyon azaltım stratejisi oluşturun.
 • Bilime Dayalı Hedefler inisiyatifi (SBTi) metodolojisine uygun kaynaklara erişim ile net sıfır kavramına, asgari gerekliliklerine, süreçlerine, faydalarına ve uygulama aşamalarına ilişkin bilginizi geliştirin.
 • Grup oturumlarında diğer şirketlerden katılımcıları ve paydaşlarınızı dinleyin, deneyimlerinizi paylaşın.
 • Kendi hızınızda ilerlemenize imkan tanıyan çevrimiçi akademi eğitimlerinden faydalanın.
 • Sektördeki uzmanlara ve networking fırsatlarına erişim imkanına sahip olun.
 • Küresel seviyedeki standartlarda ve iyi uygulamalardan oluşturulmuş yerel ihtiyaçlara cevap veren sunumlardan faydalanın.

 Katılım Şartları

 • UN Global Compact üyesi olmak,
 • Paris İklim Anlaşması’nın amaçlarına ulaşmak için gerekli hız ve ölçekte, iklim bilimiyle uyumlu, iddialı emisyon azaltma hedefleri belirlemeye ilgi duymak,
 • Hızlandırma faaliyetleri ve etkinliklerine katılacak iki temsilci görevlendirmek ve hızlanmaya yönelik gelişmeleri takip edecek, destek sunacak ve üst düzey etkinliklere katılacak yönetim seviyesinde bir temsilci görevlendirmek.

 Programın Uygulandığı Ülkeler

▪ ABD ▪ Almanya ▪ Avusturya ▪ BAE ▪ Birleşik Krallık ▪ Brezilya ▪ Danimarka ▪ Ekvador ▪ Endonezya ▪ Fas ▪ Filipinler ▪ Finlandiya ▪ Fransa ▪ Gana ▪ Guatemala ▪ Güney Afrika ▪ Gürcistan ▪ Hırvatistan ▪ Hollanda ▪ İspanya ▪ İsveç ▪ İsviçre ve Lihtenştayn ▪ İtalya ▪ Kenya ▪ Kolombiya ▪ Kore ▪ Lübnan ▪ Malezya ve Brunei ▪ Mauritius ve Hint Okyanusu ▪ Meksika ▪ Mısır ▪ Nijerya ▪ Norveç ▪ Paraguay ▪ Peru ▪ Portekiz ▪ Sırbistan ▪ Singapur ▪ Sri Lanka ▪ Suudi Arabistan ▪ Tanzanya ▪ Tayland ▪ Türkiye ▪ Ürdün

TAKVİM

Başvuru Süreci:
24 Şubat 2022 – 30 Nisan 2022

Program Başlangıcı:
Mayıs 2022
Program Bitişi:
Kasım 2022

 Notlar

 • Programa katılım kontenjanla sınırlıdır.
 • Programa katılım tüm UN Global Compact üyeleri için ücretsizdir.
X