Programa Genel Bakış

İklim Hedefi Hızlandırma Programı, iklim nötr olma yolunda bilime dayalı emisyon hedeflerinde ilerleme kaydetmek isteyen ve net sıfıra geçiş stratejisi oluşturabilmek için bir yol haritasına ihtiyaç duyan UN Global Compact şirketleri için altı aylık bir hızlandırma programıdır. UN Global Compact liderliğinde yürütülen İklim Hedefi Hızlandırma Programı farklı büyüklük, sektör ve ülkelerden tüm şirketlerin iklim eylemine katkılarını artırmalarına ve büyük ölçekte emisyon azaltımı için taahhütlerini yerine getirmelerine destek vermeyi amaçlıyor.

 

Program, sürdürülebilirlik yolculuğunun farklı aşamalarındaki şirketlere 1.5°C hedefi ile uyumlu ve bilime dayalı emisyon hedefleri belirleme süreçlerinde ilerleme kaydetmeleri için gereken bilgi ve beceriyi sağlıyor. Global Compact Yerel Ağları aracılığıyla farklı ülkelerdeki imzacı şirketler; küreselde en iyi uygulamalara, birbirinden öğrenme fırsatlarına, kapasite geliştirme oturumlarına ve akademi eğitimlerine erişim imkanına sahip olacaklar.

 Programın Aşamaları

 Programın Faydaları

Programa katılarak,

  • 2050’ye kadar net sıfıra ulaşmak için bilime dayalı emisyon azaltma hedeflerini nasıl belirleyeceğinizi öğrenin.
  • Şirketinizi piyasada farklı kılmanızı sağlayacak bir emisyon azaltım stratejisi ile yatırımcılarınızı, çalışanlarınızı ve hissedarlarınızı motive edin.
  • Bilime Dayalı Hedefler İnisiyatifi (SBTi) metodolojisine uygun kaynaklara erişim ile net sıfır kavramına, asgari gerekliliklerine, süreçlerine, faydalarına ve uygulama aşamalarına ilişkin bilginizi geliştirin.
  • Grup oturumlarında diğer şirketlerden katılımcıları ve paydaşlarınızı dinleyin, deneyimlerinizi paylaşın.
  • Kendi hızınızda ilerlemenize imkan tanıyan çevrimiçi akademi eğitimlerinden faydalanın.
  • Sektördeki uzmanlara ve networking fırsatlarına erişim imkanına sahip olun.
  • Küresel seviyedeki standartlarda ve iyi uygulamalardan oluşturulmuş yerel ihtiyaçlara cevap veren sunumlardan faydalanın. .

 Katılım Şartları

  • UN Global Compact üyesi olmak,
  • Paris Anlaşması’nın amaçlarına ulaşmak için gerekli hız ve ölçekte, iklim bilimiyle uyumlu, iddialı emisyon azaltma hedefleri belirlemeye ilgi duymak,
  • Hızlandırma faaliyetleri ve etkinliklerine katılacak iki temsilci görevlendirmek ve hızlanmaya yönelik gelişmeleri takip edecek, destek sunacak ve üst düzey etkinliklere katılacak yönetim seviyesinde bir temsilci görevlendirmek.

 Programın Uygulandığı Ülkeler

Almanya, ABD, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Bolivya, Brezilya, Çin, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Endonezya, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Gana, Güney Afrika, Gürcistan, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Kanada, Kolombiya, Kore, Lübnan, Malezya ve Brunei, Maurtius ve Hint Okyanusu, Meksika, Mısır, Norveç, Orta Amerika ve Paraguay, Peru, Portekiz, Sırbistan, Singapur, Sri Lanka, Suudi Arabistan, Şili, Türkiye, Ukrayna, Ürdün

 2023 Dönemi Katılımcı Şirketler

Abdi İbrahim, Anadolu Grubu, Akcoat, Bor Holding, Borcelik, Borusan Otomotiv, Doğan Holding, Doğuş Grup, Ereks Konfeksiyon, Etap Enjeksiyon, Fiba Yenilenebilir Enerji, Göktekin Enerji, Klimasan, Limak, Logo, Martur, Mert Teknik Fabrika Malzemeleri A.Ş., MLS Holding, QNB Finansal Kiralama, Qua Granite, Rönesans Holding, Spor İstanbul, Tera Giyim, Tosunoğlu Tekstil, UEDAŞ, Vestel Elektronik, Akenerji Elektrik

TAKVİM

Başvuru Süreci:
15 Mart 2023 – 30 Nisan 2023

Program Başlangıcı:
Mayıs 2023
Program Bitişi:
Kasım 2023

NOTLAR

SD_LOGO_1
X