İş Dünyası 2015 Sonrası Sorumluluk Mimarisi Türkçeleştirildi

(İstanbul, 18 Aralık 2018) Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu tarafından, Borusan Holding desteği ile 18 Aralık tarihinde düzenlenen “Cinsel Kimlik ve Kapsayıcılık” semineri, Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu Eş Başkanı Ata Selçuk’un hoşgeldiniz ve Borusan Holding Kurumsal İletişim Direktörü Şule Yücebıyık’ın açılış konuşması ile başladı.

Seminerin ilk oturumundaki “Cinsel Kimlik” atölyesi Yartio Kurucusu Ebru Nihan Celkan yönetiminde düzenlendi. Celkan atölyede katılımcılara toplumsal cinsiyete ilişkin temel kavramları aktarırken cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve cinsel kimlik kavramlarını ve bu kavramlar üzerinden gerçekleşen ayrımcılığı da tanıttı. İnteraktif bir şekilde gerçekleşen atölyede katılımcılar cinsel kimlikler üzerinden gerçekleşen bir çalıştaya katıldılar.

Toplantının ikinci oturumunda SU Gender Eğitim Koordinatörü Emirhan Çelebi iş dünyasında kapsayıcı İK uygulamalarına yönelik bir sunum yaptı. Çelebi sunumunda Kaos GL’nin “Türkiye’de Özel Sektör Çalışanı LGBTİ’lerin Durumu” raporunun verilerine de yer verirken iş yerinde ayrımcılığın önlenmesi için alınabilecek önlem ve politikalar hakkında bilgilendirme yaptı. Bunu takiben, Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu Eş Başkanı Ata Selçuk moderatörlüğünde düzenlenen panelde Boyner Grup İç Denetim Direktörü Emrah Özbay, The Dow Chemical Company Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Yetenek Yönetimi Direktörü Gülçin Berkel Erem ve GittiGidiyor Çalışan Deneyimi Direktörü Murat Yüksel’in katılımı ile iş dünyasındaki kapsayıcı iyi uygulama örnekleri ele alındı. Panelistler kapsayıcılık çerçevesinde şirketlerinde verdikleri eğitimler, destek ağları, ihbar yönetim sistemleri ve yan haklar hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

X