Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu Oluşumu Örnek Uygulama Seçildi

(21 Ocak 2015, İstanbul) Columbia Üniversitesi Uluslararası İlşkiler ve Kamu Okulu (Columbia University School of International Public Affairs – SIPA) tarafından hayata geçirilen proje kapsamında, Türkiye, Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) yerel uygulamalarının değerlendirildiği 4 ülkeden (Mısır, Kolombiya, Şili) biri oldu.

Proje kapsamında, Columbia Üniversitesi öğrencileri 10-21 Ocak 2015 tarihleri arasında Türkiye’yi ziyaret etti ve Global Compact Türkiye Sekreteryası, Çalışma Grubu Üyeleri, WEPs imzacıları ve akademisyenler ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Proje kapsamında Türkiye ve Mısır ülkeleri eşleştirilmiş olup, Türkiye ziyaretleri sırasında Global Compact Türkiye ve Çalışma Grubu’nun yapısını ve stratejisini inceleyen ve değerlendiren öğrenciler, daha sonra Mısır’ı ziyaret ederek Türkiye özel sektör örnekleri ve WEPs uygulamaları hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

48 WEPs imzacısı ile en fazla WEPs imzacısına sahip dünyadaki 5’inci ülke olan Türkiye, araştırma sonucu paydaşlara yapılan sunumda ve hazırlanan raporda diğer ülkelere örnek gösterildi. Bu kapsamda, Türkiye’deki WEPs imzacılarının yerel ve uluslararası örnek uygulamaları, Çalışma Grubu oluşumu ve sahip olduğu çok paydaşlı yapısı anlatıldı.

 

Empowering Women in the Workplace, Marketplace and Community

The Women’s Empowerment Principles in Latin America and the Middle East

X