Kadının Güçlenmesi İlkeleri (WEPs) Gürcistan Ulusal Tanıtımı Türkiye’den temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirildi

(9 Aralık 204) Cinsiyet Şiddetine Karşı 16 Günlük Eylem çerçevesi kapsamında UN Women Gürcistan Ülke Ofisi, UN Global Compact ve UN Women’ın 2010 yılında ortak duyurduğu Kadının Güçlenmesi İlkeleri: Eşitlik İş Demektir (WEPs) platformunun ulusal tanıtımını gerçekleştirdi.

İlkeler, Gürcistan özel sektörü, sivil toplum ve kamu temsilcilerinin katılımlarıyla tanıtıldı. Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Danışmanı Deniz Öztürk, kadının iş ortamında, pazarlarda ve toplumda güçlenmesi için belirlenen 7 temel ilkenin sunumunu gerçekleştirdi. Öztürk aynı zamanda Türkiye’nin platforma yönelik deneyimlerini paylaşarak, 2014 yılında oluşturulan iş dünyası, kamu ve sivil toplumun katılımıyla çok paydaşlı temsiliyet içeren Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu’nu tanıttı. Çalışma Grubu, Global Compact Türkiye, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), BM Nüfus Fonu (UNFPA) ve UN Women Avrupa ve Asya (ECA) Bölgesel Ofisi’nin ortak bir girişimi olarak oluşturuldu.

Garanti Bankası Sürdürülebilirlik Yöneticisi Derya Özet Yalgı, şirketinin Kadının Güçlenmesi İlkeleri’ni uygulayışını açıklayarak, girişimin ilkelerinin başarıyla uygulanması için geliştirilen hizmetleri, izleme mekanizmalarını ve raporlama çalışmalarının detaylarını katılımcılarla paylaştı.

Açılış konuşmasını yapan Gürcistan Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanı ve IMF Gürcistan Yöneticisi Giorgi Kadagidze, “Bu ilkeleri sadece cinsiyet eşitliğini geliştirmek ve kadının güçlenmesi için atılması gereken adımlar olarak değil, karlılığı artırıcı ve Gürcistan ekonomisine özel sektörün katkısını geliştirici adımlar olarak görüyor ve bu sebeple önem veriyoruz” diye belirtti. Kadagidze’nin konuşmasının ardından UN Women Gürcistan temsilcisi Erika Kvapilova ve Gürcistan Çiftçiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nino Zambakhidze de konuşmalar gerçekleştirdiler.

Toplantıya katılanlar arasında sigorta şirketlerinin (Aldagi, Irao ve IC Group) üst düzey temsilcileri, Gürcistan Demiryolları anonim şirketi temsilcileri, ülkenin en büyük yayın şirketi Rustavi2, Gürcistan perakende şirketi Goodwill, Gürcistan Ortak Yatırım Fonu, Gürcistan İş Kadınları Derneği, Gürcistan İşverenler Derneği, Gürcistan Başbakanlık Ofisi, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), UNDP ve ülkenin diğer önde gelen kurumları yer aldılar.

 

Kadının Güçlenmesi İlkeleri Gürcistan Resmi Tanıtımı (soldan sağa doğru): Deniz Öztürk, Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Danışmanı, Tamar Sabedashvili, UN Women Gürcistan Ulusal Program Yöneticisi, Erika Kvapilova, UN Women Ülke Temsilcisi Giorgi Kadagidze, Gürcistan Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanı ve IMF Gürcistan Yöneticisi, Derya Özet Yalgı, Garanti Bankası Sürdürülebilirlik Yöneticisi, Nino Zambakhidze, Gürcistan Çiftçiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı  * Fotoğraf: UN Women / Maka Gogaladze *

X