Kurumsal Raporlamada Yeni Yöntem olan “Entegre Raporlama” rehberi tanıtıldı

(21 Ekim 2015, İstanbul) Global Compact Türkiye, TÜSİAD ve TKYD işbirliği ile 21 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Sabancı Center’da düzenlenen seminerde “Kurumsal Raporlamada Yeni Dönem: Entegre Raporlama” rehberi tanıtıldı. Entegre raporlama alanında uluslararası tartışmaları ülkemiz gündemine taşımak ve entegre raporlama konusunda şirketlerimizin deneyim ve görüşlerini paylaşmak amacıyla düzenlenen seminerin açılış konuşması TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes tarafından yapıldı. Toplantıda IIRC (International Integrated Reporting Council) Genel Müdürü Paul Druckman ve Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yılmaz Argüden de birer konuşma gerçekleştirdi.

Dr. Yılmaz Argüden konuşmasında, herşeyin düşünce ile başladığını belirterek entegre düşünme biçimini benimsemek gerektiğini vurguladı. “Değeri üretirken sadece kendi hissedarlarına değil, paydaşlarına da üretiyorsun ve yarattığın değeri paydaşlar ile paylaşmalısın” şeklinde konuşan Yılmaz, kurumlarına güven duyulmayan toplumlarda büyümenin sürdürülebilir olmadığını ifade etti.

“Kurumsal Raporlamada Yeni Dönem: Entegre Raporlama”

Entegre raporlamayı kuruluşlara tanıtmayı amaçlayan rehber, entegre raporlamanın kuruluşlar için önemine ışık tutuyor ve dünyadaki farklı uygulamalara yer veriyor. Küresel krizler, hızla değişen demografik yapı, azalan kaynaklar ve iklim değişikliği gibi gelişmelerin yanısıra, kuruluşların toplumdaki rol ve sorumluluklarına ilişkin beklentiler, kuruluşların yarattıkları değeri paydaşları ile daha iyi paylaşması ihtiyacını ortaya çıkardı. Kuruluşun geçmiş performansına yönelik geleneksel raporlar artık bu ihtiyacı karşılamakta yetersiz kalıyor. Bir kurumsal raporlama yöntemi olan “Entegre Raporlama”, kuruluşların yarattığı değeri bütüncül bir yaklaşımla paylaşabilme imkanı sunarak, bu ihtiyacı karşılamaya çalışıyor.

Raporu okumak için buraya tıklayınız.

X