Mustafa Seçkin, Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı seçildi

(30 Mart 2016, İstanbul) Sürdürülebilir küresel ekonomi için Türkiye’de ve uluslararası düzeyde özel sektör ve paydaşlarla iş birliği yapan Global Compact’in Türkiye Ulusal Ağı’nın Başkanlığına, Unilever Dondurma ve İçecek Kategorileri NAMETRUB Başkan Yardımcısı Mustafa Seçkin seçildi.

Global Compact Türkiye Ulusal Ağı’nın 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı, 30 Mart Çarşamba günü Koç Holding’in Nakkaştepe Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. Yeni Yönetim Kurulu’nun belirlendiği Genel Kurul’da, Unilever Dondurma ve İçecek Kategorileri NAMETRUB Başkan Yardımcısı Mustafa Seçkin, Global Compact Türkiye Ulusal Ağı’nın başkanlığına seçildi. Seçkin, 2019 yılına kadar yürüteceği görevi Dr. Yılmaz Argüden’den devraldı.

Dünyanın en kapsamlı gönüllü platformunu oluşturan Global Compact Türkiye’de uzun yıllardır ülkemizi başarıyla temsil eden Dr. Yılmaz Argüden “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Daha İyi Bir Dünya için önemli çalışmaların gerçekleştirildiği, kıyaslama ile öğrenme hızının artırıldığı ve toplum ile paylaşılan hedeflerin sürekli iyileştirilmesi ile gelişmeyi tetikleyen bu girişimde Türkiye Ağı olarak dünyanın sürdürülebilirlik gündemine yön verdik ve örnek gösterildik. Gönülden inandığım ve benimsediğim bu ilkeleri ileriye taşıma ve yaygınlaştırma fırsatını yakalayabildiğim iki dönemlik süre içerisinde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini bana veren tüm Global Compact Türkiye Ağı üyelerine teşekkürlerimi sunmak isterim. Toplumsal kaynakların kullanıldığı kurumlarda liderlik sorumluluğunun iki dönem ile sınırlandırılmasının iyi uygulama olduğuna inandığım için gönlüm sizinle birlikte olsa da, görevi bu ilkeleri daha ileriye taşıyacağına inandığım arkadaşlara devretmenin zamanı geldi” diye konuştu.

Seçkin: “BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini kılavuz alarak sürdürülebilir dünya için çalışacağız…”

Global Compact Türkiye Ulusal Ağı’nın yeni başkanı Mustafa Seçkin de Genel Kurul’da yaptığı teşekkür konuşmasında, böylesine önemli bir göreve layık görüldüğü için büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Seçkin, “Global Compact, sürdürülebilirlik odaklı konularda ortak düşünen işletmelerin ve diğer paydaşların buluştuğu küresel bir ağ, bir yenilikçilik platformu. 2000 yılında hayata geçtiğinde BM Genel Sekreteri’nin ofisinde sadece bir masadan ibaret olan Global Compact’in, bugün tüm dünyada 8.400’ü şirket olmak üzere 13.000 kuruma ulaşmış olması önemli bir başarı. Türkiye, 311 imzacı kurumla dünyanın on birinci, Avrupa’nın ise altıncı en büyük ulusal ağlarından biri konumunda. Birleşmiş Milletler’in 2020 yılında ulaşmayı hedeflediği 20.000 imzacı arasında Türkiye’den daha fazla şirket, daha fazla kurum görmek istiyoruz. BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini kılavuz alarak sürdürülebilir dünya için çalışacağız” şeklinde konuştu.

Mustafa Seçkin, Global Compact Türkiye’nin önümüzdeki dönemde, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri paralelinde ‘kadının iş yaşamında güçlendirilmesi, insan hakları ve çalışma standartları, çocuk hakları ve iş ilkeleri, tedarik zinciri sürdürülebilirliği, 2015 sonrası kalkınma gündemi’ gibi konulara odaklanmaya devam edeceğini söyledi.

Seçkin, görevi devraldığı Dr. Yılmaz Argüden’e de teşekkür ederek, “Özel sektörden kamuya, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerinden akademik hayata kadar uzanan zengin deneyimiyle tam bir değişim lideri olan Dr. Argüden’e, organizasyonumuza katkıları için şükranlarımızı sunuyorum. Sayın Argüden’in fikirleriyle, vizyonuyla, manevi desteğiyle her zaman yanımızda olacağına inanıyorum” dedi.

2016-2019 Dönemi Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu
1) Unilever Türkiye
2) Borsa İstanbul
3) Borusan Holding
4) Boyner Grup
5) Çimsa
6) Coca-Cola İçecek
7) Eczacıbaşı Holding
8) Garanti Bankası
9) İstanbul Bilgi Üniversitesi
10) Koç Holding
11) Nestlé Türkiye
12) Tayburn Kurumsal
13) Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı
14) Yeşim Tekstil
15) TİSK (Sekretarya)
16) TÜSİAD (Sekretarya)

Yedek YK Üyeleri:
1) Vodafone Türkiye
2) ARGE Danışmanlık
3) Bursa Nilüfer Belediyesi
4) Pharmavision

Denetleme Kurulu:
1) Ernst & Young
2) Uluslararası Şeffaflık Derneği Türkiye

Denetleme Kurulu Yedek Üyeleri:
1) AÇEV
2) TÜYİD

 

Fotoğraf Albümü

Global Compact Türkiye 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı Sunumu

Bir Retrospektif: UN Global Compact ve Global Compact Türkiye

X