Özlem Denizmen Küresel Raporlama Girişimi’ne seçildi

(10 Mayıs 2014) Özlem Denizmen, dünya çapında şirketlerin sürdürülebilirlik alanında en önemli referans kuruluşu olarak kabul edilen Küresel Raporlama Girişimi’ne (GRI) Yönetim Kurulu Üyesi olarak Türkiye’den seçilen ilk üye oldu.

Merkezi Amsterdam’da bulunan ve sürdürülebilirlikle ilgili raporlamaya getirdiği standardizasyonla pek çok saygın şirketin üyesi olduğu sisteme öncülük eden GRI, dünyada yaygın bir şekilde kullanılan sürdürülebilirlik raporlaması çerçevesinde kurumların ekonomik, çevresel ve sosyal performanslarını raporlayıp, ‘sürdürülebilirlik standartlarını’ tüm dünya şirketleri ile kıyaslıyor. GRI şirketlere raporlamaları doğrultusunda A+,A, B+,B, C+,C gibi bir ‘uygulama seviyesi’ tayin etmektedir. Bu notlama şirketlere finansmandan, kurumsal algıya birçok alanda farklı avantajlar sağlamaktadır.

UN Global Compact ile kurumsal sorumluluk ve şeffaflık konularındaki işbirliklerini daha ileri bir noktaya taşımak için 2010 yılında bir anlaşma imzalayan GRI’ın Yönetim Kurulu’nda; ABD, Çin, Hindistan, Avrupa, Latin Amerika’dan akademisyenler, CEO’lar ve danışmanların yer aldığı 15 kişi bulunuyor. Global Compact Türkiye Üyesi 14 şirket GRI seviyesi raporlama yapıyor.

Türkiye’de sürdürülebilirlik konusundaki çalışmaları destekleyen ve kalkınmaya yönelik farklı dallarda görevleri bulunan Özlem Denizmen; Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Üyeliği, Doğuş Holding Sosyal Yatırımlar Başkanlığı görevlerinin yanı sıra Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği Başkanlığını (FODER) yürütmektedir. Denizmen, ülkemizde bireysel para yönetimi bilgisinin artması amacıyla 2010 yılında “Para Durumu” sosyal girişimini başlatmıştır. Türkiye’de ekonomik kalkınma alanında birçok finansal okuryazarlık eğitim programlarının girişimciliğini üstlenmiştir. Denizmen ayrıca Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve TÜSİAD üyesidir.

X