Şirketler İçin

Dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik girişimi olan UN Global Compact, şirketlerin sürdürülebilirlik yolculuklarına, onların ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği kaynak ve araçlar ile destek vermektedir.

UN Global Compact’e Başvuru

UN Global Compact üyesi olmak isteyen her şirketin öncelikle, UN Global Compact’in insan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele alanındaki 10 İlke’sine taahhüt edeceğine, 10 İlke’ye ilişkin her sene raporlama yapacağına ve Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri başta olmak üzere BM hedeflerini destekleyeceğine ilişkin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e ithafen bir CEO taahhüt mektubu imzalaması gerekmektedir.

 

Taahhüt mektubunu imzalayan şirketler, UN Global Compact’in websitesindeki online başvuru formunu doldurup CEO taahhüt mektuplarını sisteme yükleyerek başvuru süreçlerini başlatmaktadırlar. UN Global Compact Genel Merkezinde yapılan başvuru değerlendirmesi sonucunda şirketlere üyelik durumlarına ilişkin UN Global Compact Genel Merkezi’nden bir bilgilendirme maili iletilmektedir.

 

1. CEO Taahhüt Mektubu: UN Global Compact üyesi olmak isteyen her şirketin öncelikle, UN Global Compact’in insan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele alanındaki 10 İlke’sine taahhüt edeceğine, 10 İlke’ye ilişkin her sene raporlama yapacağına ve Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri başta olmak üzere BM hedeflerini destekleyeceğine ilişkin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e ithafen bir CEO taahhüt mektubu imzalaması gerekmektedir.

 

2. Online Başvuru: Taahhüt mektubunu imzalayan şirketler, UN Global Compact’in websitesindeki online başvuru formunu doldurup CEO taahhüt mektuplarını sisteme yükleyerek başvuru süreçlerini başlatmaktadırlar. UN Global Compact Genel Merkezinde yapılan başvuru değerlendirmesi sonucunda şirketlere üyelik durumlarına ilişkin UN Global Compact Genel Merkezi’nden bir bilgilendirme maili iletilmektedir.

 

3. Türkiye kaydı: Online başvurunuzun onaylanmasının ardından Türkiye’deki yerel ağa kayıt olmanız gerekmektedir. UN Global Compact’in üyelik şartlarından biri hem UN Global Compact’e hem de UN Global Compact’in ilgili ülkedeki imzacılarının örgütlendiği ağlara, Türkiye’de “Küresel İlkeler Sözleşmesi İmzacıları Derneği”ne üye olarak yıllık aidat ödemektir. Üyelik işlemleri için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 2024 aidatları için lütfen info@globalcompactturkiye.org adresinden iletişime geçiniz.

 

CEO Taahhüt Mektubunun İngilizce örneği için lütfen tıklayınız.

 

CEO Taahhüt Mektubunun Türkçe örneği için lütfen tıklayınız.

 

Online başvuru formu için lütfen tıklayınız.

 

Şirketler için başvuru rehberine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

UN Global Compact’in broşürüne buradan ulaşabilirsiniz.

X