SKA 16: İyi Yönetişim Günü kutlandı

Global Compact Türkiye ve Argüden Yönetişim Akademisi, daha iyi bir gelecek için daha iyi odaklanmak ve küresel öğrenme hızını artırmak üzere geliştirilen “Her SKA için Bir Gün” Projesi kapsamında “İyi Yönetişim Günü” düzenledi. Düzenlenen etkinliğe UN Global Compact, Birleşmiş Milletler, şirket sivil toplum temsilcileri katıldı.

Dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik platformu UN Global Compact’in Türkiye yerel ağı ve ve yaşam kalitesi ve sürdürülebilir bir gelecek için çalışan Argüden Yönetişim Akademisi ev sahipliğinde “İyi Yönetişim Günü” kutlandı.

16 Şubat İyi Yönetişim Günü’nde kurumlar, SKA 16: Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar için kaydedilen gelişmelere odaklanıldı. İyi yönetişimin, kurumlara duyulan güveni artıracağının ve bu sayede sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabileceğinin altı çizilen etkinlikte konuşmacılara “Paydaşlarınızın kurumunuza güven duyması için neler yapıyorsunuz?” sorusu yöneltildi. Açılış konuşmalarını Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, Argüden Yönetişim Akademisi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Yılmaz Argüden’in yaptığı etkinliğin kapanış konuşmalarını ise UN Global Compact Yönetişim ve Barış Birimi’nin Kıdemli Yöneticisi Michelle Breslauer ve Birleşmiş Milletler’in Türkiye Mukim Temsilcisi Alvaro Rodriguez yaptı. Etkinlikte Mercedes Benz Türk, AÇEV, Borusan Holding, SKD Türkiye, Eczacıbaşı Holding ve KalDer “iyi yönetişim” kültürünün yaygınlaşması için bilgi, öneri ve çalışmalarını paylaştı.

Türkiye’den ve dünyadan merkezi yönetim mekanizmalarından, yerel yönetimlerden, şirketlerden, uluslararası kuruluşlardan ve sivil toplum kuruluşlarından katılımcıların yer aldığı etkinlikte Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü küresel öğrenme hızını artırmanın 2030 amaçlarına ulaşmaktaki önemini kaydetti ve şunları söyledi: “İyi yönetişim kurumların paydaşlarıyla güvene dayalı bir ilişki kurabilmesinin temelini oluşturuyor İyi yönetişim anlayışını tüm süreçlerimize entegre ettiğimizde bir işi sadece nasıl yapacağımızı değil, nasıl doğru yapacağımızı da bilebiliriz. Daha etkin kararlar alıp, risklerimizi ve fırsatlarımızı daha iyi yönetebiliriz. Paydaşlarımızla güvene dayalı, şeffaf, hesap verebilir ve kapsayıcı iletişim kurabiliriz.”

Argüden Yönetişim Akademisi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Yılmaz Argüden ise yaptığı açılış konuşmasında hedeflere ulaşmayı hızlandırıcı bu öncü çalışma için Global Compact Türkiye’ye ve tüm katılımcılara teşekkür ederek, “17 SKA’nın 15 tanesi fiziksel iklim krizine odaklanırken yalnızca 2 tanesinin (SKA 16 ve SKA 17) kültürel iklim krizine odaklandığını kaydetti. Dr. Argüden konuşmasına şöyle devam etti: “İyi yönetişim demek ‘kurumlara duyulan güven’ demek. Güvenin olduğu yerlerde yaşam kalitesi artıyor. Sürdürülebilir bir gelecek daha kolay elde edilebiliyor.”

X