SUTEKS Grubu ve Kadının Güçlenmesi Prensipleri Girişimi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Geliştirmek için Ortaklığa İmza Attı

(10 Temmuz 2015, İstanbul) Sanayici ve SUTEKS’in kurucusu Nur Ger, dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik girişimi UN Global Compact ile, kadın-erkek eşitliğini teşvik etmek için ortaklık anlaşması imzaladı. Nur Ger bu ortaklık ile SUTEKS’in, UN Women ve UN Global Compact ortak girişimi olan ve şirketlere kadınların iş yerlerinde, piyasalarda ve toplum genelinde güçlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması konusunda rehberlik sunan Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin daha ileri bir noktaya taşınmasına yönelik bağlılığının bir kez daha altını çizmiş oldu.

SUTEKS ve dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik girişimi Birleşmiş Milliyetler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact), toplumsal cinsiyet eşitliğinin daha ileri bir noktaya taşınması ve kadınların iş yerlerinde, piyasalarda ve toplum genelinde güçlenmesi için imzaladıkları ortaklık anlaşmasıyla güçlerini birleştirdi. Bu ortaklık sayesinde SUTEKS, UN Global Compact ve Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi’nin (UN Women) ortak girişimi olan, Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni (WEPs) özel sektörden daha çok şirketin imzalamasını ve uygulamasını teşvik etmeye yardımcı olacak.

İmza törenine UN Global Compact Sosyal Sürdürülebilirlik Birimi Baş Danışmanı Ursula Wynhoven, UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjörg Gísladóttir ve SUTEKS Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger katıldı. Nur Ger, bu ortaklık ile bir yandan Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin uygulanmasına bağlılığının altını bir kez daha çizerken, diğer yandan WEPs girişimine üç yıl boyunca küresel ölçekte mali destek sağlama taahhüdünde bulundu.

Eşitlik İş Demektir alt başlığını taşıyan ve iş hayatındaki gerçek uygulamalara dayanarak hazırlanan 7 İlke, kadınların güçlenmesi ve sürdürülebilir kalkınmada şirketlerin rolünün sağlamlaştırılabilmesi için, şirketlere mevcut politika ve uygulamalarını gözden geçirmede -veya yenilerini oluşturmada- destek sağlıyor. Şu ana kadar WEPs CEO Destek Beyanı’nı dünyanın dört bir yanından 1.000’den fazla iş dünyası lideri imzalamış durumda. Global Compact Yerel Ağları, UN Women yerel ofisleri ve diğer ortakların işbirliğiyle, ilkelerin kavranmasında kritik bir rol oynamaktadır.

Nur Ger, Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni kendi şirketinde uygulamanın yanı sıra, girişimin büyümesine yardımcı olmak için de çaba gösteriyor. Nur Ger, bu çabalara bir örnek olarak, WEPs girişiminin dünyadaki erişimini genişletmeye ve etkisini artırmaya yardımcı olmak amacıyla, üç yıl süreli bir taahhütte bulundu. Nur Ger, girişimin destek programlarına ve program aktivitelerine yardımcı olmak için, WEPs’in yedi ilkesini destekleyen, SUTEKS iştiraki Hollanda merkezli Braez’in satışlarından elde ettiği gelirler temelinde bağışta bulunacak. Nur Ger, WEPs’in Türkiye’de azami etkiyi yaratması için de çalışacak. Ger, şirketleri harekete geçirmek ve toplumsal cinsiyet eşitliğini, kurumsal sürdürülebilirliklerinin temeline yerleştirmelerine yardımcı olarak, WEPs faaliyetlerinin ölçeğinin büyütülmesi için daha fazla zaman ve kaynak ayıracak.

SUTEKS Grubu Başkanı Nur Ger, “Son 20 yıldır toplumsal cinsiyet eşitliğini temel alan özel yönetişim anlayışımızla Türkiye’de ve dünyada fark yarattık. 2011 yılında WEPs imzacısı ilk Türk KOBİ’si olmamız, 2013’te ise WEPs Liderlik Grubu’ndan Onur Ödülü almamız bu çabaların sonucuydu. Bu mutabakat, WEPs prensiplerine yönelik taahhütlerimizi bir adım daha öteye taşıma arzumuzun bir göstergesidir,” açıklamasında bulundu.

Nur Ger’in girişimini memnuniyetle karşılayan UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjorg Gisladottir şu açıklamayı yaptı: “Ekonominin gelişmesi ve yaşamın her alanında ilerlemenin kaydedilmesi için kadının güçlenmesi şart. Bu sebeple Nur Ger’in WEPs’i desteklemesini ve iş hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınların güçlenmesini geliştirmeye yönelik taahhüdünü takdir ediyorum. WEPs UN Women’a, kadın-erkek eşitliğini ve kadınların ekonomik hayatta güçlenmesini ilerletmek için özel sektörle güçlü ortaklıklar inşa edebileceği bir platform sunuyor. Bu amaca hizmet etmek için UN Global Compact ve WEPs imzacısı şirketlerle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Global Compact, Sosyal Sürdürülebilirlik Baş Danışmanı Ursula Wynhoven da Nur Ger’in Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne destek verme ve bu prensipleri yeni kitlelere tanıtma taahhüdünü ve girişimini memnuniyetle karşıladığını bildirdi. Wynhoven, “Bu işbirliği, bizlere şirketlerin cinsiyet eşitliğinde birer şampiyon olabileceklerini göstermesi açısından yenilikçi bir örnek teşkil ediyor. Büyük ve küçük ölçekli ayrımı olmaksızın diğer şirketlerin de Nur Ger’in başlattığı bu girişime katılımını teşvik ediyor, tüm dünyadan WEPs’e destek olmak amacıyla “CEO Bildirgesini” imzalayan 1.000’den fazla CEO’nun şirketlerini cinsiyet eşitliğine giden yolda ayaklarının daha sağlam basmasını diliyoruz.” şeklinde konuştu.

WEPs Hakkında

Özel sektörün en önemli küresel girişimlerinden biri olan Kadının Güçlenmesi Prensipleri (Women Empowerment Principles-WEPs), sektör ayrımı olmaksızın ve ekonomik aktivitenin her aşamasında kadınların iş dünyasına tam olarak katılımı için güçlenmesini amaçlamaktadır. UN Global Compact ve UN Women işbirliğinin bir ürünü olan WEPs platformu, özel sektöre; iş yerlerinde, piyasalarda ve toplum genelinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için dikkate almaları gereken önemli noktaları sunmaktadır. WEPs, iş dünyası liderlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmaya yönelik 7 ilkeye açıkça taahhüt vermelerini istemektedir. WEPs’in tüm dünyada 1.000’den fazla imzacısı bulunmaktadır.

2015 yılı itibariyle 49 WEPs imzacısıyla Türkiye, WEPs girişimi başlatan 56 ülke içerisinde en çok imzacısı bulunan 5. ülke konumundadır. Türkiye’deki 49 imzacının 12’si Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmedir (KOBİ).

WEPs platformuna katılmak için;

  • Şirket CEO’su, “WEPs CEO Destek Bildirgesi”ni imzalamalı ve
  • Başvurunun online olarak yapıldığı (http://weprinciples.org) websitesine mektubu yüklemelidir.

Kadının Güçlenmesi Prensipleri hakkında daha fazla bilgi almak için, Global Compact Türkiye ile iletişime geçiniz: sekreterya@globalcompactturkiye.org

 

SUTEKS Hakkında

Yüksek katma değerli moda ürünleri üretimi ve ihracatı yapan SUTEKS, 1989 yılında İstanbul’da kurulmuştur. SUTEKS, butik zincirler, tasarımcılar, markalar ve moda perakendecileri kanalıyla, ağırlıklı olarak ABD, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda ve İsveç’te bulunan ortaklarıyla işbirliği yapmaktadır. Türkiye’nin öncü iş kadınlarından, cinsiyet eşitliği savunucusu Nur Ger tarafından kurulan şirket, dünya çapında yılda 600 bin kişiye ulaşan bir müşteri tabanına sahiptir. 2012 yılında BM Kadının Güçlenmesi İlkeleri’ni Türkiye’den imzalayan ilk orta ölçekli şirket olan SUTEKS, 2012 yılında Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından “Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” alanında en iyi uygulama ödülüne layık görülmüştür. 2013 yılında ise Ger, SUTEKS’in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Kadının Güçlenmesi İlkeleri Liderlik Grubu’nun onur listesine girmiştir. Şirket, bir yandan müşterilerinin, iş ortaklarının, yatırımcılarının ve çalışanlarının hayallerinin ötesine geçme anlayışıyla büyümeye devam ederken; insanlık, yaratıcılık, ekip çalışması, profesyonellik ve güvenilirlik ilkelerine dayanan etik ve değerlerinden asla ödün vermemektedir. SUTEKS, moda sektörünün emek yoğun niteliğini de göz önünde bulundurarak, emek ve insan hakları politikalarını temel faaliyetlerinin bütüncül bir parçası haline getirmiştir ve bu prensiplerin dünya çapında kavranmasını ileri taşımaya kararlıdır.

 

Basın Bülteni (Türkçe) 

Basın Bülteni (İngilizce) 

Fotoğraf Albümü

X