TÜSİAD ve EBRD, Sürdürülebilirliğin İlham Veren İsimlerini Bir Araya Getirdi

(2 Haziran 2016, İstanbul) TÜSİAD ve EBRD (European Bank for Reconstruction and Development) ortaklığında düzenlenen SÜR 2016 Konferansı 2 Haziran 2016 Perşembe günü Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Özyeğin Üniversitesi, Avrupa Birliği, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteği, Global Compact Türkiye’nin işbirliği ile gerçekleştirilen etkinlik, sürdürülebilirliğin ilham veren isimlerini bir araya getirdi.

Sürpriz konuk ve canlı performanslarla herkes için yeni ve keyifli bir deneyim sunan konferansa, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes bir video mesaj ile katıldı.

Başaran-Symes dünyada büyüme ve refah arayışları sürerken bu sürecin sürdürülebilirliği konusunun da tartışmaların merkezinde yer aldığını belirtti. TÜSİAD’ın sürdürülebilirlik konusunun takipçisi olduğunu belirten Başaran-Symes TÜSİAD’ın 2015-2016 döneminde sürdürülebilirliği dokuz ana çalışma alanından biri olarak belirlediğini vurguladı.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes SÜR 2016 Konferansı ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “45 yılı geride bıraktığımız bu yıl, sürdürülebilirlik çalışmalarımıza yepyeni bir bakış açısı getirmek istedik. Katılımcıları heyecanlandıracak, sürdürülebilirlik için ilham verecek bir etkinlik hayal ettik ve Türk iş dünyasında ilham veren hikayelerin peşine düştük. Bugün diğer etkinliklerden farklı olarak, çoğunu daha önce hiç duymadığınız sürdürülebilirlik serüvenlerini, bu serüvenlerin kahramanlarının ağzından onların bakış açısıyla dinleyeceğiz. Bugün dinleyeceğimiz hikayeler, sürdürülebilirliği sunumlar, raporlar ve rakamların ötesine taşıyarak elle tutulur, hayata dokunur hale getirecek. Bu hikayeler, sürdürülebilirliğin kelebek etkisiyle nasıl hayatları etkilediğini gösterecek. Çünkü sürdürülebilirliğin temelinde insan var ve vereceğimiz mesajlar ne kadar insanı odağına alırsa o kadar daha anlamlı ve anlaşılır olacak.”

SÜR 2016 Konferansı’nın ilk bölümünde Borusan EnBW Enerji Kıdemli Proje Yöneticisi Evren Aktaş “Rüzgar Elçileri”; Suteks Satış & Pazarlama Koordinatörü Dilek Eren ve Suteks Kumaş Takım Koordinatörü Özgür Akçay “Kadın? Erkek? Peki ya İnsan?”; Çimsa Operasyon Mühendisi Havva Güven “Zollu’nun Seyir Defteri” konuşmaları ile yer aldı.

İkinci bölümde ise Defacto Satın Alma Müdürü Deniz Canpolat “PETshirt”; Sütaş Grup Tarımsal Faaliyetler Yöneticisi Pınar Ankaralı “Bu Çiftlik Başka Çiftlik”; Arçelik LG Ünite Montaj Takım Lideri Şafak Tankurt “Kaynakla Atomu Parçalamak”; Ekol Lojistik Proje Operasyon Uzmanı Eda Gülaçtı ve Harmandere Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Kübra Ballıkaya “En Değeli Yatırım” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.

İki bölüm arasında sahnede canlı performans sergileyen Mısırlı Ahmet Ritimhanesi katılımcılara keyifli anlar yaşatırken, sürpriz konuk ünlü oyuncu Mert Fırat oldu. Fırat, İhtiyaç Haritası projesini katılımcılara anlattı.

X