UN Women’ın HeForShe Küresel ETKİ Şampiyonu CEO’ları Davos 2016’da toplumsal cinsiyet verilerini açıkladı

(15 Ocak 2016, New York, ABD) Fortune 500 şirketleri arasında yer alan on şirket, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi’nin (BM Kadın Birimi-UN Women) hazırladığı ilk HeForShe Eşitlik Raporu’nda yönetici pozisyonları ve yönetim kurulu üyeliği de dahil olmak üzere, işgücünde cinsiyet temsili ile ilgili yeni rakamlarını açıkladı.

Raporun sonuçları, Dünya Ekonomik Forumu’nun Ocak 2016’da Davos’ta gerçekleşen yıllık toplantısı esnasında düzenlenen ve şirketlerin CEO’larının yanı sıra, BM Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Kadın Birimi İcra Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka ile BM Kadın Birimi İyi Niyet Elçisi Emma Watson’ın da katıldığı ETKİ 10x10x10 (IMPACT 10x10x10) etkinliğinde açıklandı.

HeForShe dayanışma hareketi, ETKİ 10x10x10 girişiminin lansmanını Ocak 2015’te Davos’ta gerçekleştirmişti. ETKİ 10X10X10 girişimi tüm dünyadaki devlet, şirket ve üniversitelerden önde gelen 10’ar karar alıcının değişimi en tepeden başlatması amacıyla oluşturuldu.

Bu girişim ile birlikte dünyanın önde gelen on şirketinin – AccorHotels, Barclays, Koç Topluluğu, McKinsey & Company, PricewaterhouseCoopers, Schneider Electric, Tupperware Brands, Twitter, Unilever ve Vodafone – yöneticileri oldukça iddialı bir süre zarfında, gerek kendi kurumları içinde, gerekse kurumları dışında, toplumsal cinsiyet eşitliği için gerçek bir değişim gerçekleştirme taahhüdünde bulundular. HeForShe Eşitlik Raporu’nda sergilenen şeffaflık, Kurumsal ETKİ Şampiyonlarının taahhütlerini ölçebilmeleri ve diğer işverenlere ilham verebilmeleri için önemli bir araç görevi görecek.

Kurumsal ETKİ Şampiyonları raporda, 2014 dönemine ait cinsiyet temsili verilerini dört başlıkta paylaştı: şirket geneli; üst düzey yönetici pozisyonları; yönetim kurulu; yeni işe alımlar.paylaştı. ETKİ 10x10x10 girişiminin başladığı dönemdeki cinsiyet dağılımını gösteren bu veriler tüm şirketler için ortak bir başlangıç noktası olacak.

Raporda yer alan rakamlar, kadınların genel olarak işgücünde, özel olarak da yönetici pozisyonlarındaki temsilinde erkeklerle aralarında halen büyük bir fark olduğunu ortaya koyuyor. On şirket arasında kadınların genel temsil oranı ortalama % 39,7 iken, üst düzey yönetici pozisyonlarındaki kadın temsil oranı %11 ile % 33 arasında değişiklik gösteriyor. Bu rakamlar küresel ortalamaların üzerinde olmakla birlikte, BM Kadın Birimi, “Hedef 2030’a Kadar Cinsiyet Eşitliği: Harekete Geç” kampanyasının bir parçası olarak %50-50 cinsiyet eşitliğini hedef olarak belirledi. Kurumsal ETKİ Şampiyonlarının taahhütleri, bu hedefe ulaşılabilmesi için izlenebilecek yolları gösteriyor.

Raporda yer alan diğer bazı bulgular şu şekilde:

  • Yönetim Kurulunun % 40’ı ve yeni işe alınan çalışanlarının % 61’i kadın olan Tupperware Markalar Topluluğu grup içinde bu alanlarda eşitliğe en yakın şirket.
  • AccorHotels ve Tupperware Brands bugün itibariye yönetim kurulunda eşitliği yakalamış durumda (% 40-60 arası). 10 Kurumsal ETKİ Şampiyonu genelinde, kadınlar yönetim kurullarındaki koltukların % 28,6’sına sahip.
  • Tüm şirketler genelinde, kadınlar yeni işe alınan çalışanların % 39,9’unu temsil ediyor. Dört şirket yeni işe alımlarda eşitliği yakalamış durumda: Barclays, PwC, Tupperware ve Unilever.

Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi’nde belirlenen 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden biri olan toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik gelişme kaydedilmesi amacıyla Küresel ETKİ Şampiyonları, şeffaflık konusunda oldukça cesur bir tutum sergileyerek cinsiyet temsili ile ilgili rakamları belirli dönemlerde kamuoyu ile paylaşma taahhüdünde bulundular.

X