VI. Sürdürülebilir Finans Forumu Borsa İstanbul’da gerçekleştirildi!


(31 Ekim 2019, İstanbul)
Sürdürülebilirlik uluslararası finansal kaynakları Türkiye’ye çekmek için yeni fırsatlar sunuyor! Global Compact Türkiye, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI) iş birliğiyle düzenlenen Sürdürülebilir Finans Forumu’nun altıncısı, 31 Ekim 2019’da Borsa İstanbul’un ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Teması bu yıl “Sosyal ve Çevresel Hedeflerle Büyümeyi Harekete Geçirmek: Yeni Nesil Finansman Araçları” olarak belirlenen VI. Sürdürülebilir Finans Forumu’nda BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben açılış konuşması yaparken, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Çözümler Ağı (UN SDSN) Direktörü Prof. Dr. Jeffrey D. Sachs da konuk konuşmacı olarak yer aldı.

İş dünyası ve finans sektörünün Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesinde strateji geliştirmelerini teşvik etmek, bankacılık, bankacılık dışı finans sektörü ve reel sektörde sürdürülebilir finans konusundaki farkındalığın artırılması ve iyi uygulamaların paylaşılması amacıyla 2013 yılından itibaren her yıl düzenlenen Sürdürülebilir Finans Forumu’nun altıncısı Garanti BBVA, Şekerbank ve TSKB’nin sponsorluğunda 31 Ekim 2019’da Borsa İstanbul’da yapıldı. Sürdürülebilir Finans Forumu, “Sosyal ve Çevresel Hedeflerle Büyümeyi Harekete Geçirmek: Yeni Nesil Finansman Araçları” temasıyla gerçekleşti. Forumda sürdürülebilirliğin uluslararası kaynağı Türkiye’ye çekmek için yeni fırsatlar sunduğunun altı çizildi.

Açılış konuşmalarının BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Gönen, SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü tarafından yapıldığı foruma, dünyaca ünlü ekonomist Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Çözümler Ağı Direktörü Prof. Dr. Jeffrey D. Sachs da konuk konuşmacı olarak katıldı.

“Sürdürülebilir finans uygulamalarının yaygınlaşması bütün sektörleri dönüştürebilecek bir potansiyele sahip”

Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü açılış konuşmasında şunları dile getirdi: “Sürdürülebilir finans uygulamalarının yaygınlaşması bütün sektörleri dönüştürebilecek bir potansiyele sahip. Bu anlayıştan yola çıkarak UN Global Compact, şirketlerin daha cesur ve somut adımlar atmalarını sağlayacak birçok girişim başlattı. ‘Sürdürülebilir Kalkınma Araçları için Finansal İnovasyon’ Eylem Platformu, SKA’ların finansmanı için birçok uluslararası paydaşı ve uzmanı bir araya getirerek, özel sektör finansmanını bu alana yönlendirebilecek inovatif finansal araçlar geliştirilmesini amaçlıyor. Platform, 2020 yılında küresel boyutta başlatacağı CFO Network’ü ile sürdürülebilir finans alanındaki çabaları bir adım öteye taşımayı hedefliyor. Kurumsal finans ve tahvil piyasasına ilişkin hazırladığı yayınlarla yenilikçi finansal araçların geliştirilmesinde şirketlere rehberlik ediyor.”

Prof. Dr. Jeffrey D. Sachs: “Global krizin üstesinden gelebilmek için tüm dünya ülkeleri birlikte çalışmalıdır”

Forumda konuk konuşmacı olarak yer alan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Çözümler Ağı Direktörü Prof. Dr. Jeffrey D. Sachs ise şunları söyledi: “Bugün burada sürdürülebilir kalkınma üzerine finans sektörü ile birlikte düzenlemiş olduğunuz bu etkinlikte sizlere hitap ediyor olmak benim için büyük bir fırsat. Dünya ekonomisinin yön değiştirmesi kolay bir süreç değildir. Bizler bunu başarmaya çalışıyoruz. Ekonomilerimizin işleyiş şekli sürdürülebilir kalkınmayı destekleyecek şekilde değil. Sürdürülebilir ekonomide hedeflerimiz ekonomiyi geliştirmek ve büyütmek değil aynı zamanda sosyal olarak adil, kapsayıcı ve çevresel olarak da sürdürülebilir bir seviyeye ulaşabilmektir. Tüm dünya ülkeleri birlikte çalışırsa tüm bunların üstesinden gelebilirler yeter ki yapıcı işler ve projelerde birlikte çalışsınlar.”
Forum’da “Sürdürülebilir Tahvil Pazarında Türkiye’nin Rolünü Genişletmek”, “Finans Sektöründe Dönüşümün Yol Haritası” ve “CFO Perspektifinden Sürdürülebilir Finans” başlıklı üç ayrı panel gerçekleştirildi.

Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Zorlu Holding CFO’su Cem Köksal “CFO Perspektifinden Sürdürülebilir Finans” panelinde yer aldı. Köksal panelde, Global Compact Türkiye’nin başlatacağı yeni girişimi CFO Network’un duyurusunu yaparak, UN Global Compact imzacısı şirketleri bu Network’e katılmaya davet etti.

 

 

X